هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به روسیه

کار در روسیه، بررسی شرایط وروش های آن 2022

روسیه کشوری است که به دلیل سادگی دریافت ویزا، مقصد مناسبی برای مهاجرت ایرانیان برای کار، تحصیل سرمایه‌گذاری و… به‌شمار می‌آید. کار در کشور روسیه نیز یکی از گزینه‌های خوب برای مهاجرت کاری است. میزان درصد بیکاری در روسیه در سال ۲۰۲۱ تنها ۴/۴ درصد بوده است که با توجه به شرایط کرونا، درصد نسبتا مناسبی به حساب می‌آید و امید به دریافت شغل در این کشور را افزایش می‌دهد.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور روسیه می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شرایط عمومی کار در روسیه برای ایرانیان 2022

شرایط اخذ ویزای کار روسیه برای نیروی کار ایرانی بسته به شخصی است که به عنوان کارفرما از سوی شرکت های روسی اجازه جذب نیرو کار بین المللی دارد. در این راستا چنین کارفرمایی می تواند نامه پیشنهاد شغلی را به نیروی کار بین المللی که واجد شرایط است، ارائه بدهد. بنابراین ایرانیانی که قصد کار در روسیه را دارند، در ابتدا بایستی با یک کارفرما از طریق پست الکترونیکی مکاتبه کرده و بتوانند نظر کارفرما را جهت صدور پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. چنانچه شخصی پیشنهاد شغلی را بدست آورد، برای مهاجرت به این کشور نیازمند اخذ ویزای کار روسیه می باشد. ویزای کار روسیه به دو دسته تقسیم می شود که به شرح زیر می باشد.

 
توضیحاتانواع ویزای کار روسیه
کنسولگری کشور روسیه بر مبنای پیشنهاد شغلی و دعوت نامه کاری کارفرمای شرکت روسی، برای شخص ویزای کار را به مدت سه ماه (90 روز) تمدید می نماید. Single-entry visa
این نوع ویزا، تمدید ویزای کاری 90 روزه می باشد که به مدت یک سال توسط دولت روسیه به آن اعتبار بخشیده شده است.

+ این ویزا سال به سال قابل تمدید است.

 Multiple-entry visa
از سال 2010 ویزای کار جدیدی برای افراد متخصص و توانمند توسط دولت روسیه در نظر گرفته شد. این ویزا یک شرط دارد و آن هم این گونه است که: فرد متخصص شغلی را که بدست می آورد، بایستی حقوق حداقل 2 میلیون روبل در سال را دریافت نماید.

مدارک لازم جهت ویزای کار روسیه 2022

مراحل و تهیه مدارک لازم جهت ویزای کار روسیه به دو بخش تقسیم می شود. قسمتی که توسط کارفرما در داخل کشور روسیه پیگیری می شود و قسمتی که توسط شخص بایستی در داخل کشور خود به انجام برسد. گام ابتدایی جهت اخذ ویزای روسیه، دریافت پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای روسی است. جهت صدور این نامه، کارفرما بایستی مقدمات و مراحلی را شخصا در خاک روسیه به انجام برساند تا بتواند برای صدور پیشنهاد شغلی جهت استخدام نیروی کار بین المللی، از اداره مهاجرت این کشور مجوز لازمه را اخذ نماید.

مدارک جمع آوری شده توسط کارفرما جهت اخذ ویزای کار روسیه به شرح زیر است:

 1. اخذ سهمیه جهت استخدام نیروی کار خارجی
 2. درخواست خدمات جهت استخدام نیروی کار خارجی
 3. آگهی فرصت شغلی
 4. اجازه صدور دعوت نامه شغلی
 5. صدور دعوت نامه شغلی توسط کارفرما همراه با تایید اداره مهاجرت کشور روسیه

اکنون که دعوت نامه کاری توسط کارفرما برای شخص واجد شرایط ارسال شده، شخص می تواند با در دست داشتن دعوت نامه کاری خود جهت اخذ ویزای کار روسیه اقدام نماید. در این راستا علاوه بر نامه مذکور، بایستی مدارکی دیگر همراه با آن به کنسولگری این کشور ارائه بدهد. برخی این مدارک به شرح زیر می باشد.

مدارک لازم جهت ویزای کار روسیهتوضیحات
تکمیل فرم درخواست ویزافرم ویزا را می توان به صورت آنلاین و یا کتبی پر نمود.
ارائه دعوت نامه کاریجهت مورد تایید بودن توسط کارفرما
ارائه مدارک شناساییمدارک شامل پاسپورت با اعتبار حداقل دو سال + اصل شناسنامه همراه با ترجمه
عکس ویزاییارائه 4 قطعه عکس همراه با پشت زمینه سفید
نامه عدم سو پیشینهجهت اثبات عدم سوابق کیفری
بیمه نامهجهت بیمه درمانی در طول مدت اقامت خود در روسیه
نامه تمکن مالیجهت تامین نیاز های مادی شخص در کشور مقصد

نرخ بیکاری در روسیه 2022

طبیعتا قبل از اعزام نیروی کار به روسیه و همچنین مهاجرت کاری روسیه باید شرایط کاری کشور مقصد را سنجید و به طور کلی بررسی کرد. نرخ بیکاری درصد نیروی کاری را نشان می دهد که بدون کار می باشند و به دنبال اشتغال هستند. هرچقدر درصد نرخ بیکاری در کشوری بالا تر باشد به این معناست که آن کشور به نیروی کار نیاز ندارد. برای بررسی نرخ بیکاری کشور روسیه، سرویس آمار فدرال ایالتی روسیه اطلاعات و داده هایی را از ژانویه 2007 تا فوریه 2020 برای روسیه ارائه می دهد. میانگین ارزش روسیه در آن دوره 5.89 درصد با حداقل 4.3 درصد در آگوست 2019 و حداکثر 9.4 درصد در فوریه 2009 بوده است. استخدام کارگر در روسیه و به طور کلی ورود نیروی کار در این کشور در سال های قبل با نرخ بیکاری در حدود 9 درصد با مشکل مواجه بوده است. اما از سال 2019 این نرخ کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

لیست مشاغل مورد نیاز روسیه 2022

روسیه از جمله کشور هایی است که در سالیان اخیر در جهت ساخت ابزار های تخصصی و پیچیده با کشور آمریکا رقابت تنگاتنگی داشته است. بنابراین پردازش اطلاعات، به کارگیری آن در پیشبرد توسعه آرمان های سازمانی با توجه به پتانسیل های نیروی کار متخصص برای کشور روسیه بسیار مهم می باشد. از این رو در میان مشاغل مختلف در کشور روسیه، مشاغلی با گرایش مهندسی و مدیریت، بسیار می تواند مورد توجه کارفرما های این کشور قرار گیرد. چنانچه قصد اخذ ویزای کار روسیه را دارید، پیشنهاد می شود تمرکز خود را بر مشاغلی بگذارید که بیشتر مورد نیاز این کشور می باشد. از این رو برای اطلاع بیشتر عزیزان، لیست مشاغل مورد نیاز روسیه به طور مختصر در قسمت زیر آورده شده است.

 • مهندس IT
 • مدیر منابع انسانی
 • مدیر فروش
 • مدیر مالی
 • مهندس عمران
 • حسابدار
 • مدیر تجاری
 • مهندس نفت و گاز
 • مترجم چند زبانه

اشتغال در روسیه، بسیار وابسته به تسلط بر زبان روسی است و افرادی که تسلط کافی به این زبان داشته باشند، مشکلی در یافتن شغل نخواهند داشت.

مشاغل پردرآمد روسیه 2022

برخی از مشاغل تخصصی جز مشاغل پردرآمد روسیه هستند. 10 حرفه از پردرآمدترین مشاغل در این کشور را در جدول زیر معرفی کرده ایم. به عنوان مقایسه میانگین درآمد ماهیانه در روسیه 38،700 روبل است.

عنوان حرفهدرآمد ماهیانه
ناخدای کشتی500،000 روبل
فرمانده هواپیما320،000 روبل
رئیس فناوری در صنعت استخراج طلا312،000 روبل
سرمربی تیم هاکی روی یخ300،000 روبل
مدیر سایت ساخت250،000 روبل
دندانپزشک200،000 روبل
مدیر ریسک200،000 روبل
مهندس برق195،000 روبل
تحلیلگر فناوری اطلاعات190،000 روبل
کمک خلبان هواپیما180،000 روبل

میزان حقوق در روسیه 2022

طبق آمار سال ۲۰۲۱، حداقل حقوق مصوب در کشور روسیه، ۱۲۷۹۲ روبل در ماه است. این مقدار به عنوان کمترین حقوق پرداختی به کارکنان در نظر گرفته می‌شود و تمامی حقوق‌ها از این مقدار بیشتر خواهند بود. میانگین حقوق کارکنان در روسیه در سال ۲۰۲۱ ، حدود ۵۵۱۷۰ روبل در ماه است. در جدول زیر میانگین حقوق تعدادی از مشاغل پر طرفدار در کشور روسیه بررسی شده است.

ردیفعنوان شغلدرآمد سالانه (روبل روسیه)
۱مهندس کامپیوتریک میلیون و ۲۰۹ هزار روبل
۲پزشک۲ میلیون و ۸۱۳ هزار روبل
۳مهندس برقیک میلیون و ۲۵۰ هزار روبل
۴خلبان خطوط هوایییک میلیون و ۳۹۸ هزار روبل
۵وکیلیک میلیون و ۵۷۸ هزار روبل
۶استاد دانشگاهیک میلیون و ۱۶۴ هزار روبل

نحوه کاریابی در روسیه 2022

برای یافتن شغل در روسیه روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام مزایا و سختی‌های خود را می‌توانند داشته باشند. در ادامه به جزئیات این روش‌ها می‌پردازیم.

سرویس‌های استخدام عمومی

سرویس استخدام و کارکنان جمهوری فدرال روسیه که یک سرویس استخدام برای اشتغال در روسیه است.

وبسایت‌های کاریابی روسیه

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای یافتن شغل در کشورهای مختلف، استفاده از سایت‌های معتبر کاریابی است. با ثبت‌نام و پر کردن فرم در این سایت‌ها، امکان یافتن شغل مورد نظر برای افراد وجود دارد.

موسسات کاریابی در روسیه 2022

اگر جهت به دست آوردن فرصت های شغلی و ویزای کار روسیه قصد بهره مندی از موسسات کاریابی معتبر روسیه را دارید، می توانید لیستی از چنین موسسات معتبر را که در جدول زیر آورده شده است، مشاهده نمایید.

سایت های معتبر کاریابی در روسیه
lapaspb.comoficinaempleo.com
primereple.cominfoempleo.com
thinkspain.com/jobs-Russiamonster.es
expatica.com/new/es/jobsbebee.com/jobs
indeed.esiagora.com

متخصصان و واجدین شرایط کار در روسیه می توانند از طریق موسسات کاریابی اقدام به اخذ فرصت شغلی مناسب در کشور روسیه بنمایند. این اشخاص می توانند با ارائه مدارک تحصیلی و سوابق کاری خود به موسسات کاریابی، اتصال خود به کارفرمای مورد نظر در کشور روسیه را تسهیل بنمایند. همچنین از مزایای اقدام به کاریابی توسط موسسات این است که می توان شغل را متناسب و مطابق با حرفه و سابقه کاری خود به دست آورد.

اقامت روسیه از طریق ویزای کار 2022

اگر برای کار در روسیه به این کشور مهاجرت می کنید یا به مدت طولانی زندگی می کنید، می توانید برای اقامت دائم روسیه یا تابعیت کامل این کشور درخواست دهید. هر دو حقوق خاص شهروندان روسی را در اختیارشما قرار می دهند، اگرچه اختلافاتی بین آنها وجود دارد. بسته به اینکه از کجا سفر می کنید، شرایط مختلفی برای دریافت اقامت وجود دارد، در شرایطی که از کشورهای روسی زبان مهاجرت میکنید می توانید راحت تر در روسیه مستقر شوید. همچنین برای پناهندگان و کسانی که ویزای حرفه ای کاملاً ماهر می گیرند، مزایایی نیز وجود دارد. برای به دست آوردن اقامت دائم یا تابعیت روسیه، شما نیاز به اقامت قانونی در روسیه با اجازه اقامت موقت معتبر روسی (به غیر از اتباع از بلاروس، پناهندگان از ترکمنستان و افرادی که ویزای مهاجرتی کاملاً ماهر دارند) را دارید. اقامت دائم پس از ورود به روسیه  به طور معمول به افرادی که دارای ویزای اقامت طولانی مدت مانند ویزای کار روسی هستند تعلق می گیرد. به طور کلی می توانید پس از یک سال اقامت قانونی در روسیه، برای اقامت دائم روسیه اقدام کنید. شما باید این کار را شش ماه قبل از انقضاء اجازه اقامت موقت خود انجام دهید. اجازه اقامت دائم روسیه به مدت پنج سال معتبر است، می توانید به تعداد نامحدودی تمدید کنید اما نمی توان آن را بیش از تاریخ انقضا گذرنامه شما صادر کرد. تمدید اجازه اقامت دائم روسیه حداقل باید دو ماه قبل از انقضا انجام شود .در صورت عدم رعایت شرایط اجازه اقامت دائم روسیه و ابطال آن، از شما خواسته می شود طی 15 روز روسیه را ترک کنید. همچنین پس از گذشت 5 سال می توان برای تابعیت نیز درخواست داد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه ویزای کاری روسیه

 ویزای کار روسیه دو نوع است که برای برخی از مشاغل دارای اعتبار یک سال و برای برخی از ویزای کاری متخصصان خارجی تا ۳ سال نیز ممکن است، اعتبار داشته باشد.

 به طور متوسط، حقوق کارگر در روسیه حدود ۴۰۰۰۰ روبل(۶۰۳ دلار) می باشد.

 بله فرد با دریافت ویزای کار، می تواند برای اعضای خانواده ی خود که شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال است، ویزای همراه بگیرد.

 کسانی که ویزای کار روسیه را گرفته اند، می توانند پس از یک سال اقامت قانونی در روسیه، برای اقامت دائم خود اقدام نمایند.

خیر، چنین ویزایی از سوی دولت کشور روسیه ارائه نشده است.

معمولا تا سن 45 سال می توان برای دست یابی به شغل مورد نظر اقدام کرد. افرادی شرایط سنی آن ها زیر 40 سال می باشد، از موقعیت بهتری برخوردار هستند.

این ویزا در ابتدا 90 روزه صادر می شود و در داخل خاک روسیه می توان آن را تا یک سال تمدید نمود.

دولت روسیه آن چنان نظری جهت اخذ نیروی کار پرستار از کشور های خارجی ندارد. در صورتی که مدرک پرستاری خود را از دانشگاه های روسی گرفته باشید، شانس اخذ موقعیت های کاری برای شما می تواند رقم بخورد.

Scroll to Top