هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به ترکیه

کار در ترکیه، بررسی شرایط وروش های آن 2022

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، همچون سکوی پرتابی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی است. به همین دلیل نیز سالانه ایرانیان بسیاری برای دریافت ویزای کاری ترکیه اقدام می‌کنند.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور ترکیه می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شرایط و قوانین کار در ترکیه

ترکیه شباهت‌ های زیادی به ایران داشته و در طی سال های گذشته نیز ایرانیان بسیاری برای مهاجرت کاری به ترکیه اقدام کرده‌اند. شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان مناسب است چرا که پس از مدتی می‌توانند برای مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا اقدام کنند. برای مهاجرت به ترکیه از طریق کار باید ابتدا ویزای کاری ترکیه را دریافت کرده و سپس برای دریافت اجازه کار  درخواست دهید. با اخذ اقامت کاری ترکیه و پس از حداقل 5 سال کار می‌توانید تابعیت این کشور را نیز دریافت کنید.

پیشنهاد شغلی که توسط یک کارفرما در ترکیه باید صادر شود، اصول خاصی را باید رعایت کند. اولا شخص اگر در خاک کشور ترکیه باشد، شرایط بهتری در انتظار اوست. بسیاری از افراد با ویزای توریستی وارد این کشور شده و شغل مورد نظر خود را انتخاب می کنند. اگر از کشور ایران بخواهید برای کار در ترکیه اقدام کنید، شاید به مراتب شرایط شما سخت تر باشد. چرا که باید به اثبات برساند که چرا یک شخص ترک تبار را انتخاب نکرده و یک شخص ایرانی را برای شغل مورد نظر انتخاب کرده است. از این رو اگر در این شرایط، کارفرمای شما، یک خویشاوند باشد، بهتر است. به یاد داشته باشید که اگر به صورت غیرقانونی (کار سیاه) کار می کنید، هیچ گونه محافظتی از طرف اداره و قانون کار ترکیه نخواهید داشت. بنابراین، این وظیفه شماست که مراقب اعمال و رفتار کاری خود باشید. در قسمت بعدی به اقامت ترکیه خواهیم پرداخت.

اقامت از طریق کار در ترکیه

افراد متقاضی مهاجرت از طریق کار در ترکیه، باید این موضوع را بدانند که در صورت حضور قانونی و داشتن یک شغل معتبر با تاییدیه اداره کار و مهاجرت کشور ترکیه، بعد از گذشت 8 سال می توانند اقامت دائم ترکیه  را دریافت کنند. سپس راه برای دریافت تابعیت این کشور، هموار می باشد. اما بسیاری از افرادی که در ترکیه حضور دارند، شاید به طور غیر قانونی باشد. یعنی از ویزای توریستی استفاده کنند و به یک شغل غیر قانونی (کار سیاه) مشغول باشند. از این ترتیب برای دریافت اقامت دائم قطعا دچار مشکل می شوند.

این موضوع بسیار مهم است که اقامت کاری اشخاص در کشور ترکیه، متناسب با قرارداد شغلی شخص صادر می شود. به عنوان مثال شخص اگر دارای قرارداد کاری یک ساله می باشد، می تواند اقامت کاری خود را به مدت یک سال دریافت کند. البته که بسیاری از افراد شاید بر گمان دیگری باشند. مثلا اگر با حضور در هر مدتی در کشور ترکیه بتوانند با سابقه حضور خود اقامت بلند مدت و دائم این کشور را دریافت کنند. اما به این شکل نیست. بهتر است که به این موضوعاتی که اشاره شد، دقت کافی را داشته باشید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ترکیه

برای دریافت ویزای کار با توجه به رشته تحصیلی خود ابتدا باید فرم آنلاین ویزای کار را پر کنید. مدارک لازم برای مهاجرت به ترکیه برای دریافت ویزای کاری ترکیه به شرح زیر است.

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کار.
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری.
 • اجازه کار، پیشنهاد کار یا قرارداد کاری.
 • مدرک تحصیلی و ترجمه رسمی آن.
 • بیمه درمانی برای کار.
 • مدارک تمکن مالی شامل پرینت حساب بانکی برای اثبات امکان اخذ اقامت ترکیه و شروع به کار.
 • بلیط هواپیما برای مهاجرت به ترکیه.

پس از آماده سازی این مدارک و دریافت ویزای کاری و اخذ اقامت کاری، باید در روز مصاحبه به سفارت ترکیه مراجعه کنید. افسر کنسولگری در این مصاحبه از شما در مورد دلایل مهاجرت به ترکیه برای کار می‌پرسد.

پس از شرکت در جلسه مصاحبه سفارت برای دریافت ویزای کار ترکیه، باید کارفرمای خود را مطلع کنید. در این مرحله، کارفرما مدارک اضافی لازم برای دریافت اجازه کار را در مدت 10 روز کاری به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه (MLSS) ارائه دهد.

شرایط سنی کار در ترکیه

برای پیدا کردن کار در ترکیه می بایست یکسری شرایط نظیر میزان تحصیلات، تخصص و حرفه، میزان تسلط به زبان ترکی و سابقه کاری، را دارا باشید اما از مهمترین شرایط برای یافتن شغل می توان به شرایط سنی کار در ترکیه اشاره نمود. بهترین شرایط سنی کار در ترکیه 18 الی 40 سال می باشد. اگر متقاضی بیش از 40 سال سن داشته باشد، یافتن شغل مناسب برایش دشوار خواهد بود اما غیر ممکن نخواهد بود. دلیل این رنج سنی این هست که متقاضی در این بازه سنی در بهترین حالت جسمی، روحی و فکری خواهد بود و می تواند از پس مشکلات کار بر بیاید.

مشاغل مورد نیاز ترکیه

مشاغل بسیاری هستند که برای مهاجرت کاری و دریافت ویزای کاری ترکیه می‌توان برای آنها درخواست داد. اما برخی از مشاغل در این کشور محبوب تر بوده و از طرفی تعداد نیروی بیشتری را نیز جذب می‌کنند.

مشاغل محبوب جهت دریافت ویزای کار در ترکیه

 • رشته های مهندسی
 • رشته های مالی
 • مهندسی IT
 • مشاغل فروش و مارکتینگ
 • مدیریت زنجیره تأمین

نکته مهم دیگر در زمینه کار در ترکیه، این است که اغلب کارفرمایان در کشور ترکیه که قصد استخدام یک نیروی کار نیمه وقت را دارند، با شخص متقاضی کار، قرارداد کاری منعقد نمی کنند. پس قبل از شروع کار خود، حتما تمامی شرایط را با کارفرمای خود تعیین کنید. اطمینان حاصل کنید که به موقع حقوق شما پرداخت می شود. اگر شغل شما به صورت درآمد های روز مزدی می باشد، حتما در پایان شیفت خود، حقوق خود را دریافت کنید.

نرخ بیکاری در ترکیه

برای مهاجرت کاری به هر کشوری، باید این موضوع را در نظر گرفت که نرخ بیکاری آن کشور در چه حدی می باشد. به بیان دیگر، باید به این موضوع اشاره کنیم که هر چه مقدار نرخ بیکاری کشوری، در حدی پایین باشد، می توان گفت که شاید این کشور، مناسب مهاجرت از طریق کار می باشد. برای مهاجرت از طریق کار در ترکیه نیز باید به این نرخ توجه کرد.

اما این همه ماجرا نیست. چرا که از طرفی نرخ بیکاری در هر کشور، نشان دهنده وجود افراد بدون شغل در سطح جامعه می باشد. از طرف دیگر شاید این نرخ در کشور های مختلف به هر ترتیبی تخمین زده شده باشد. مثلا بسیاری از کشور ها تخمین این نرخ بیکاری را در افراد زیر 18 سال یا بازنشسته در نظر نمی گیرند. باید این موضوع را در نظر بگیریم که تخمین نرخ بیکاری در هر کشوری باید طبق استاندارد خاصی باشد. یعنی باید سرشماری از بین افراد دارای توانایی و پتانسیل کار انجام شود. نرخ بیکاری برای 82.7 میلیون نفر در این کشور در سال 2019 به صورت میانگین به 11.9٪ رسید که تنها بخش های تولیدی، ساختمانی و خدماتی از کاهش این نرخ و افزایش مشاغل صحبت می کنند.

میزان حقوق در ترکیه

حقوق دریافتی برای مهاجرت کاری در هر کشور از موارد قابل توجه می باشد. چرا که شخص قصد مهاجرت دارد و باید هزینه های خود را مدیریت کند. شخص مهاجر این دغدغه را در ذهن خود دارد. هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی طی تحقیقاتی که دارد، میزان حقوق و دریافتی مشاغل مختلف را برای شما ضممیه کرده است.

در ادامه به بررسی مشاغل مختلف در ترکیه و میزان دریافتی ها پرداخته ایم.

مشاغلحداکثر درآمد به دلار آمریکا
برنامه نویس18,000 دلار
مهندس نرم افزار23,000 دلار
مهندس مکانیک24,000 دلار
مهندس عمران21,000 دلار
مدیر پروژه40,000 دلار
مدیریت بازاریابی42,000 دلار
گارسون15,000 دلار

پاسخ به سوالات متداول در زمینه کار در ترکیه

مشاغل مهندسی کامپیوتر و کارهای فنی که در این مقاله به تک تک آن ها پرداختیم مشاغل مورد نیاز ترکیه هستند.

به عنوان یک نیروی کار خارجی، به دلیل محدودیت های دولت در زمینه استخدام، ممکن است برای استخدام در هر شغلی، با سختگیری دولت مواجه شوید. اما زمینه های حقوقی و قانونی، پزشکی و استخراج معادن از نظر متقاضیان بین المللی و افراد جویای کار در ترکیه با محدودیت دولت مواجه نیست. اما قبل از ورود خود به این کشور از طریق کار، بهتر است که شرایط مهاجرت کاری خود را از طرف موسسه حقوقی ملک پور تخمین بزنید.

از جمله شرایط اولیه برای کار در ترکیه این است که شخص از توانایی مناسبی برخوردار باشد. این توانایی اگر در مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه باشد، شخص می تواند به راحتی اقامت کاری این کشور را دریافت کند. از این رو، داشتن تخصص و مهارت کافی در زمینه های مورد نیاز کشور ترکیه، به عنوان شرایط اولیه مهاجرت کاری به ترکیه به حساب آید.

با توجه به قوانین کاری کشور ترکیه، عموم افراد و مخصوصا خارجی هایی که در جست و جوی کار هستند، می توانند به صورت امتحانی، دو ماه مشغول به کار شوند و اگر از کار خود ناراضی بودند، بتوانند بدون جریمه و مجازاتی، شغل خود را ترک کنند.

قراردادهای کاری باید شامل حقوق، مزایا، زمان تعطیلات و ساعات کار شما را مشخص کنند. هرگونه مزایای حاشیه ای نیز در قرارداد شما باید ذکر شود. در صورت داشتن مسافت های طولانی به محل کار ممکن است شامل هزینه های سفر باشد. قراردادها همچنین تعهدات کارفرمای شما را مشخص می کند. همچنین شرایط جدایی از تعهد و فسخ آن قرارداد نیز باید در قرارداد کاری شا ذکر شود.

چنانچه مدارک و اطلاعات ارائه شده کامل و صحیح باشند اخذ تابعیت معمولا کمتر از سه ماه طول می‌کشد.

طبق قوانین جدید ترکیه افراد پس از ۵ سال کار در ترکیه می‌توانند برای دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام کنند.

Scroll to Top