هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه و بررسی روش های آن 2022

مهاجرت به روسیه در سال 2022 برای شهروندان خارجی به طرق مختلفی امکان پذیر است و هر فرد پیش از ورود به این کشور باید هدف خود را تعیین کند.  به همین دلیل در ابتدا با طرح سوالاتی متعددی تمایل به بررسی روش های مختلف را دارند که برخی از این سوالات عبارتند از: آیا تحصیل در روسیه منجر به اقامت می شود؟ شرایط مهاجرت کاری به روسیه چیست ؟ با چه میزان از سرمایه می توان در روسیه سرمایه گذاری کرد؟ آیا ازدواج با اتباع روسی منجر به اخذ اقامت دائم در این کشور می شود؟  از جمله معیارهای اولیه یک شخص برای مهاجرت به یک کشور طبیعتا اخذ هر چه سریعتر اقامت و تابعیت آن کشور می باشد. روسیه به دلیل نزدیکی به ایران توجه افراد زیادی در کشورمان را به خود جلب می کند و به همین دلیل است که توجه به قوانین مهاجرتی در کشور روسیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور روسیه می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مهاجرت به روسیه و شرایط عمومی آن

متقاضیان برای مهاجرت به روسیه در ابتدا باید شرایط عمومی این کشور را بررسی و با اطلاع و آگاهی کامل اقدام به مهاجرت کنند. از این رو به بررسی شرایط کشور روسیه خواهیم پرداخت. روسیه کشوری است با مساحتی حدود ۱۷ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع و با جمعیتی بالغ بر ۱۴۶ میلیون نفر که به عنوان بزرگترین و وسیع ترین کشور جهان شناخته شده می شود. این کشور از نظر جغرافیایی در قسمت شمالی اوراسیا واقع گردیده. بیشترین جمعیت کشور روسیه در پایتخت این کشور یعنی مسکو واقع شده اند. واحد پول این کشور روبل و زبان رسمی آن روسی می باشد. در نمودار زیر می توانید درباره کشور روسیه اطلاعاتی کسب نمایید:

مهاجرت به روسیه

افرادی که به دنبال مهاجرت به روسیه می باشند باید اطلاعات کاملی در باب آب و هوای این کشور به دست آورند. روسیه به دلیل نزدیکی به قطب شمال دارای آب و هوای بسیار سرد سیری می باشد. از دیر باز از روسیه به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند در جهان یاد می شد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت آن نیز تضعیف گردید. اما در حال حاضر این کشور در صدد بازگرداندن جایگاه خود در سطح جهان می باشند. در پاسخ به سوال چگونه به روسیه مهاجرت کنیم، می توان گفت مسیرهای بسیاری همچون سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری و … برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که در ادامه به توضیح هر کدام و شرایط رفتن به روسیه از هر کدام از این مسیرها خواهیم پرداخت.

مهاجرت به روسیه از طریق کار

مهاجرت به روسیه از طریق کار را می توان یکی از بهترین روش های مهاجرت دانست که سبب پیشرفت برخی از افراد در زندگی و کار حرفه ای آنان خواهد شد. کشور روسیه به دلیل عضویت در کشورهای مشترک المنافع cis از اقتصاد نسبتا خوبی برخوردار می باشد. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد خارجی به دنبال فراهم آوردن شغل مناسب خود در این کشور باشند. اما باید در نظر داشت که بازار کار در روسیه بسیار رقابتی می باشد از این رو رقابت بین فارغ التحصیلان و متخصصان داخلی روسیه و شهروندان دیگر کشور ها امری دشوار تلقی می شود و بنابر قانون روسیه تا زمانی که آن تخصص و حرفه بتوانند به دست افراد روسی انجام شود امکان مجوز کار برای افراد خارجی صادر نخواهد شد. با این حال شهروندان دیگر کشور ها که قصد زندگی و کار در روسیه را داشته باشند، در ابتدا باید با یافتن شغل مناسب و به دست آوردن مجوز کار اقدام به مهاجرت نمایند.

ویزای کار روسیه بسته به شرایط شغلی فرد می‌تواند دو نوع باشد:

 • ویزای تک ورود (single entry): این ویزا برای ۹۰ روز صادر می‌شود و ویزای پایه برای کار در روسیه به شمار می‌آید.
 • ویزای چندبار ورود(multiple entry): این ویزا بلند مدت تر از ویزای تک ورود است و برای مدت طولانی تر (کمتر از یک سال) شخص امکان اشتغال در روسیه را خواهد داشت.
 • از سال ۲۰۱۰ نوع جدیدی از ویزای کاری روسیه ارائه شد که برای افراد با تخصص بالا ارائه می‌شود و دارای مزایای بسیاری از جمله ویزای برای بیشتر از سه سال برای شخص است.

به دست آوردن مجوز کار برای اتباع دیگر کشورها بسته به نوع مشاغل و ملیت آنان می تواند متفاوت باشد. به طور کلی افرادی که دارای تخصص خاص و یا جز مدیران اجرایی و مدیران ارشد باشند و توانایی و تسلط به زبان روسی داشته باشند از شانس بیشتری برای مهاجرت به روسیه از طریق کار خواهند داشت.

موسسات کاریابی معتبر در روسیه :

St. Petersburg.com

Moscow City

Global Vision

Awara Group

Target Jobs

Texon

g-nius

Lapa

در نهایت متقاضیان می توانند با سپری کردن اقامت یکساله خود در روسیه در خواست اقامت دائم دهند و با گذشت 5 سال از زندگی و کار خود در روسیه درخواست خود را مبنی بر صدور پاسپورت به دولت این کشور اعلام نمایند.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به روسیه، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. تحصیل در روسیه به دلیل مزایای این کشور برای تحصیل بسیار مورد توجه متقاضیان است. عدم نیاز به داشتن مدرک زبان ، نداشتن محدودیت سنی و آزمون‌های سخت برای ورود به دانشگاه‌های این کشور از مزایای اصلی تحصیل در روسیه به‌حساب می‌آید.  در سالیان اخیر امکان شرکت در دوره پادفک انگلیسی نیز برای افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه را دارند نیز فراهم شده است.

تحصیل در دانشگاه‌های برتر روسیه، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای افرادی باشد که قصد تحصیل باکیفیت و کم هزینه را دارند. تحصیل در رشته‌های خاص و مقاطع مختلف روسیه با شرایط مختلف قابل اقدام است و معمولا محدودیت سنی برای پذیرش افراد وجود ندارد. که این امر برای افرادی که سن بالا و گپ تحصیلی زیادی دارند، بسیار مورد توجه است. آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه نیز معمولا ساده است و مشکلی برای قبولی شخص ایجاد نخواهد کرد. همچنین وجود دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در روسیه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه، از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور است.

دانشجویان باید در نظر داشته باشند که هزینه های زندگی در روسیه بسته به شهر انتخابی بسیار متفاوت است و ممکن است هزینه های زندگی در شهری مانند مسکو و یا سنت پطرزبورگ بالاتر از شهرهای کوچک و دور از پایتخت باشد. البته دانشجویان می توانند با استفاده از خوابگاه های دانشجویی هزینه های اسکان خود را کاهش دهند و ماهیانه 300 الی 500 دلار متحمل هزینه شوند. همینطور دانشجویان بین المللی به واسطه فارغ التحصیلی در روسیه می توانند به مدت یک سال دیگر در این کشور حضور داشته باشند و در این فرصت مناسب به کاریابی در این کشور بپردازند.

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

در نگاه اول داشتن سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری و مهاجرت به کشور دیگر امری آسان تلقی می شود که به واسطه سرمایه گذاری امر مهاجرت محقق می شود. در حالی که باید قبل از اقدام به سرمایه گذاری اصول و قواعد اصلی مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری را فرا گیریم. یکی از اصول مهم در امر سرمایه گذاری مراجعه به دموکراسی موجود در کشور مقصد و اجرای آن می باشد. در واقع در کشوری که مردم آن دسترسی به اطلاعات را ندارند و در صد مهاجرت مردم آن کشور به دیگر کشورها بیشتر می باشد، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

برای سرمایه‌گذاری در روسیه، دو روش کلی سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است.

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در روسیه

برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در روسیه، خرید ملکی به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار نیاز است تا فرد بتواند برای اقامت دائم روسیه اقدام کند. بعد از خرید ملک و دریافت اقامت دائم، امکان اقدام برای دریافت پاسپورت روسیه نیز وجود خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در روسیه

برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در روسیه، دو روند کلی را می‌توان در نظر گرفت که به دریافت اقامت دائم و یا اقامت موقت این کشور منجر می‌شود.

برای دریافت اقامت موقت ۳ ساله، محدودیتی برای حداقل هزینه ثبت شرکت وجود ندارد و می‌توان با هر مقدار هزینه‌ای اقدام به ثبت شرکت نمود و شروع به فعالیت داشت.

روند دریافت اقامت دائم از طریق ثبت شرکت روسیه متفاوت است و از سال ۲۰۲۰ طرحی توسط حکومت این کشور برای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت ارائه شد. کمترین مقدار سرمایه‌گذاری ارائه شده برای دریافت اقامت دائم، ۱۰ الی ۵۰ میلیون روبل در نظر گرفته شده است که حدود ۱۳۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری خواهد بود. برای دریافت این ویزا استخدام و اشتغال ۱۰ نفر شخص روسی نیز مورد نیاز است.

ویزاهای سرمایه‌گذاری بسته به شرایط سرمایه‌گذاری، ۱ ساله،۲ ساله و یا ۵ ساله صادر می‌شوند. حوزه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در روسیه درنظر گرفته شده‌اند عبارتند از:

 • ماشین و قطعات ماشین
 • مواد شیمیایی
 • بیوتکونولوژی دارویی و تحقیقات پزشکی
 • تکنولوژی و نوآوری
 • صنایع حمل‌و‌نقل
 • هتل‌ها و سرویس‌های تفریحی
 • کشاورزی و صنایع غذایی
 • صنایع نفت و گاز
 • معادن ومواد آهنی
 • و…

مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد

مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت از طریق تولد در ابتدا نیاز به بررسی قوانین کلی و اعطای تابعیت از طریق سیستم خاک و خون می باشد. البته بسیاری از متقاضیان به اشتباه بر این باورند که با تولد فرزند خود در یکی از کشورهای مهاجر پذیر می‌توانند اقامت خود و حتی پاسپورت برای فرزند خود را به ارمغان آورد در حالی که سیستم و قوانین اقامت و تابعیت در برخی از کشورها بر اساس قانون خون می‌باشد در برخی کشورهای دیگر از قانون خاک تبعیت می گردد. در کشور روسیه قوانین اخذ تابعیت از سال ۲۰۰۲ دارای اصلاحیات و تغییراتی بوده است که مبنی بر قانون اساسی این کشور قوانین داخلی روسیه در قوانین و معاهدات بین المللی اولویت خواهد داشت. بنابراین افرادی که بتوانند به زبان روسی صحبت کنند و حداقل یکی از اجداد آنان اقامت روسیه را داشته باشد فرد متقاضی می تواند درخواست تابعیت روسیه دهد.

یک نوزاد می‌تواند شهروندی روسیه را با داشتن شرایط زیر دریافت کند:

 • پدر و مادر نوزاد هردو شهروند روسیه باشند( بدون توجه به محل تولد فرزند)
 • یکی از پدر یا مادر شهروند روسیه باشد و فرزند در روسیه به دنیا آمده باشد.
 • یکی از پدر و مادر شهروند روسیه باشد و فرزند خارج از روسیه به دنیا آمده باشد و شهروندی کشور دیگری را نگرفته باشد.
 • فرزند در روسیه متولد شده باشد و پدر و مادر هیچ‌کدام شهروند روسیه نباشند و فرزند شهروندی کشور دیگری را نگرفته باشد.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

طبق قوانین روسیه، هر شخصی که با یک فرد روسی ازدواج کند، امکان دریافت پاسپورت کشور روسیه را دارد. در سال‌های اخیر، اخبار بسیاری مبنی‌بر دریافت اقامت روسیه از طریق ازدواج با دختران و مردان روسی پخش شده است. روند دریافت اقامت از طریق ازدواج در روسیه صحت دارد البته این امکان منوط به شرایط مختص خود است که در ادامه بررسی خواهد شد.

شرایط دریافت پاسپورت روسیه از طریق ازدواج

 

۱. تجرد فرد ( در صورت ازدواج مجدد ارائه گواهی طلاق و یا فوت همسر الزامی است. )

۲. ارائه تمکن مالی مکفی ( به طور میانگین سالیانه ۲۰ هزار دلار برای یک زوج جوان )

۳. مدارکی مبنی بر واقعی بودن رابطه طرفین و احراز آن توسط دولت روسیه

البته با توجه به بالا رفتن سن ازدواج در کشور روسیه چندی پیش خبری مبنی بر ازدواج اتباع دیگر کشورها با زنان روسی و دریافت مبلغ ۱۵ هزار دلار به همراه اخذ تابعیت این کشور پخش گردید. این موضوع در حالی نشر پیدا کرد که ظن و گمانی جهت ارائه لایحه ای با این موضوع مبنی بر بالارفتن سن ازدواج در این کشور مطرح گردید. اما در واقع متقاضیان باید در نظر داشته باشند که این اخبار کذب بوده و سایت سفارت روسیه این مطلب را رد کرده است و این حربه تنها توسط افراد سودجو جهت کسب درآمد نشر پیدا کرده است. در نهایت شهروندان خارجی می توانند از طریق ازدواج با اتباع کشور روسیه و زندگی مشترک به مدت 3 سال با آنان می توانند در خواست خود را مبنی بر کسب تابعیت به ادراه مهاجرت کشور روسیه اعلام کنند.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی، هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد. این مطلب صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی شامل حال بسیاری از متقاضیان مهاجرت نخواهد شد چرا که طبق قوانین مهاجرتی پناهنده به شخصی اعطا می گردد که به دلایلی منطقی اعم از عقاید مذهبی، نژاد، شرکت در گروه های خاص مورد اذیت و آزار و حتی شکنجه قرار خواهند گرفت. بر اساس قوانین روسیه فرد پناهنده که به صورت غیر قانونی وارد خاک روسیه می شود می بایست ظرف 24 ساعت درخواست خود را به اداره مهاجرت و اداره پلیس این کشور اعلام نماید. افراد می توانند با دریافت فرم و پر کردن درخواست خود و ارائه آن به سرویس فدرال روسیه اولین گام را برای اعلام پناهندگی بر دارند بعد از آن فدرال روسیه با بررسی اولیه مبنی بر تعریف پناهنده اعلام خواهد کرد که آيا فرد از شرایط لازم برای پناهنده شدن در روسیه برخودار هست و یا خیر. فرد متقاضی باید در نظر داشته باشد که تمام موارد را با جزئیات و دلایل خود را به سرویس فدرال روسیه اعلام نماید.
در نهایت ممکن است دولت روسیه با بررسی و سنجش شرایط متقاضی، در خواست وی را برای اخذ اقامت از طریق پناهندگی بپذیرد. البته امکان دارد این فرآیند تا یک سال به طول انجامد. طبق قوانین پناهندگی در روسیه وضعیت متقاضیان بر پایه و اساس مصاحبه آنان، پرسش نامه پر شده توسط فرد و صحت اطلاعات وی سنجیده خواهد شد. و در صورتی که درخواست متقاضی مورد قبول واقع نشود، فرد از اعطای اقامت در روسیه محروم خواهد شود و باید سریعا کشور را ترک نماید. گاها این موضوع با دیپورت شدن فرد همراه می شود.

مهاجرت به روسیه و هزینه های زندگی در روسیه

هزینه های زندگی در روسیه نسبت به شهر محل سکونت می تواند متفاوت باشد. به طور کلی باید در نظر داشت که زندگی در شهرهای بزرگ شامل هزینه های بیشتری می باشد، به طور مثال زندگی در مسکو در مقایسه با زندگی در سن پترزبورگ شامل هزینه های بیشتری می باشد. به طور کلی می توان گفت هزینه های زندگی در روسیه با کسر اجاره خانه، 400 دلار در ماه می باشد.

مزایای مهاجرت به روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که همواره مراودات خوبی با کشور ایران داشته است. دریافت اقامت و ویزای روسیه به نسبت بسیاری کشورهای دیگر ساده‌تر است. هزینه نسبتا پایین در کنار کیفیت مناسب زندگی در روسیه (دارای شاخص کیفیت زندگی ۱۰۳.۱۶ در سال ۲۰۲۲) همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت به این کشور با انواع روش‌های مهاجرتی بوده است.

پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور

آسان بودن ویزای مهاجرت روسیه

پایین بودن هزینه های مهاجرت

نزدیکی به ایران

آزاد بودن عقیده و مذهب

دارا بودن فرهنگ متنوع

بالا بودن امید به زندگی

از قدرت های بزرگ اقتصادی

مهاجرت به روسیه و اخذ تابعیت روسیه

مهاجرت به روسیه و کسب اقامت و تابعیت در این کشور همانطور که در این مقاله اشاره شد از روش های متعددی امکان پذیر می باشد که قطعا هر کدام از روش های قانونی می تواند نسبت به ویژگی های منحصر به فرد متقاضیان متفاوت باشد. دانشجویان باید در نظر داشته باشند که صرف بر تحصیل در روسیه نمی توانند اقامت و تابعیت کشور روسیه را به دست آورند.  اما فارغ التحصیلان می توانند با مجوز اقامت پس از تحصیل به مدت یک سال در روسیه اقامت گزینند و به بحث کاریابی در این کشور مشغول شوند و به واسطه اخذ کار و زندگی به مدت یک سال، در خواست خود را مبنی بر کسب اقامت دائم به اداره مهاجرت اعلام نمایند. البته برخی از دانشجویان ایرانی تمایل دارند پس از تحصیل در روسیه بالاخص تحصیل در رشته های پزشکی به کشور ایران بازگردند و مشغول به فعالیت شوند. در این راستا دانشجویان باید در نظر داشته باشند که می بایست به زبان روسی ادامه تحصیل دهند.

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با مهاجرت به روسیه

برای مهاجرت به روسیه ابتدا باید راه های مهاجرت به این کشور را شناخت. سپس با توجه به شرایط خود می توانید بهترین روش مهاجرت به روسیه را انتخاب کنید.

پناهندگی یکی از خطرناک ترین روش ها برای مهاجرت است و با توجه به اینکه اغلب افراد با ارائه کیس های دروغین برای این روش اقدام می کنند، گروه مهاجرتی آموزش طلایی این روش را بدترین راه مهاجرت می داند.

از بزرگ ترین معایب زندگی در روسیه می توان به سرمای هوای این کشور و سختی یادگیری زبان روسی اشاره کرد.

یک خانواده 4 نفره در مسکو برای یک ماه حدود 1،900 دلار هزینه دارد. یک شخص تنها حدود 540 دلار در ماه هزینه دارد. هزینه ها بدون در نظر گرفتن اجاره خانه است.

مهاجرت به روسیه و سخن پایانی

مهاجرت به روسیه و شرایط مهاجرت به این کشور و راه های اخذ اقامت و تابعیت روسیه در این صفحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این صفحه تفسیر روش‌هایی مانند تحصیل در روسیه کار در روسیه سرمایه گذاری تولد و ازدواج پرداختیم. در این مقاله تلاش کردیم تا در رابطه با مهاجرت به روسیه و نکات آن اطلاعات مختصر و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم به تمامی سوالات شما خوبان درباره مهاجرت به روسیه پاسخ داده باشیم. همینطور شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی با مشاورین مجرب هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

Scroll to Top