هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا و بررسی روش های آن 2022

مهاجرت به ایتالیا و اخذ اقامت این کشور یکی از مهم ترین موضوعات در میان متقاضیان می باشد. اینکه چگونه و از چه راهی به این کشور می توان مهاجرت کرد و با داشتن چه شرایطی می توان اقامت و تابعیت ایتالیا را اخذ نمود، سوال بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کشور ایتالیا می باشد. ایتالیا، یکی از کشور های پیشرفته و مدرن است که جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. هزینه های تحصیل در این کشور مقرون به صرفه و پایین است و همین امر یکی از علت های افزایش متقاضیان تحصیل در ایتالیا می باشد.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور ایتالیا می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مهاجرت به ایتالیا و شرایط عمومی آن

جمهوری ایتالیا کشوری است واقع در اروپای جنوبی که از اصلی ترین قدرت های اقتصادی در دنیا و همچنین هشتمین کشور در بین کشور های دنیا از لحاظ تولید نا خالص داخلی محسوب می شود. ایتالیا از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. پایتخت کشور ایتالیا شهر تاریخی رم می باشد. جمعیت کشور ایتالیا حدود 60 میلیون نفر به شمار می رود و اکثریت آن ها دین مسیحی دارند. واحد پول کشور ایتالیا در گذشته لیر ایتالیا بود اما در حال حاضر تمامی خرید و فروش ها و مبادلات با واحد پولی یورو صورت می گیرد. نوع حکومت کشور ایتالیا جمهوری بوده و زبان رسمی مردم این کشور ایتالیایی می باشد.

کشور ایتالیا توانسته رتبه پنجم پر جمعیت ترین کشور در بین کشور های اروپا را کسب کند و به عنوان بیست و سومین کشور پر جمعیت در دنیا محسوب می شود. سالانه افراد زیادی به علت شرایط اقتصادی خوب این کشور به ایتالیا مهاجرت می کنند به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله شرایط مهاجرت به ایتالیا را برای شما عزیزانی که در فکر اقدام به مهاجرت به ایتالیا هستند را مورد بررسی قرار دهیم.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

یکی دیگر از راه های مهاجرت و اقامت در کشور ایتالیا از طریق جستجوی کار است. متقاضیان می توانند از طریق سایت های جستجو کار، موسسات کاریابی و یا دریافت دعوت نامه کاری، کار مناسبی را در این کشور پیدا کنند. البته قبل از هر اقدامی متقاضیان باید از نرخ بیکاری در این کشور آگاهی داشته باشند. نرخ بیکاری در کشور ایتالیا نزدیک به 10درصد است که عدد نسبتا بالایی می باشد. این عدد نشان دهنده کمبود فرصت های شغلی در این کشور است.
به طور کلی، متقاضیان باید با پیدا کردن فرصت شغلی و عقد قرارداد با کارفرما، درخواست اخذ ویزا کاری شان را به سفارت بدهند. لازم به ذکر است که بگوییم، متقاضیانی که از طریق دریافت دعوت نامه کاری قصد مهاجرت به این کشور را دارند باید بدانند که کارفرمای ایتالیایی باید قبل از ارسال دعوت نامه به مدت 6 ماه آن فرصت شغلی را در ایتالیا و اتحادیه اروپا آگهی نماید. در صورت پیدا نشدن فرد مناسب برای آن کارفرما می تواند دعوت نامه کاری ارسال نماید.

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

یکی دیگر از راه های پر طرفدار مهاجرت به کشو ایتالیا از راه تحصیل می باشد که در ادامه به شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می پردازیم. از دلایل پر طرفدار بودن این روش می توان به اخذ ویزای شنگن و بورسیه های تحصیلی ایتالیا از دانشگاه های این کشور اشاره کرد. تحصیل در ایتالیا برای کودکان از سن 3 سالگی و در مهد کودک آغاز می شود و از سن 6 تا 11 سالگی کودکان در مدارس ابتدایی در کشور ایتالیا شروع به تحصیل می کنند. بعد از پایان دوران ابتدایی و از سن 11 تا 14 سالگی کودکان در دوره متوسطه اول و از 14 تا حدود 17سالگی کودکان در دوره دوم متوسطه سپری می شود. تحصیل در ایتالیا برای کودکان از سن 6 تا 16 سالگی اجباری می باشد و در صورتی که بتوانند در دروس خود موفق عمل کنند می توانند به مقاطع تحصیلی بعدی همچون کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز راه یابند. در ادامه در جدول زیر میزان شهریه چند مورد از مدارس معروف ایتالیا را برای شما قرار داده ایم.

نام مدرسهشهریه
مدرسه CCIترمی ۱۶۰۰۰ هزار یورو
مدرسه لوئیسسالانه ۸۵۰۰ تا ۱۳۲۰۰ یورو
مدرسه ناپل ISNماهانه ۴۴۸ تا ۹۶۴ یورو
مدرسه تورینسالانه ۶۴۰۰ تا ۱۲۲۵۰ یورو

بعد از تحصیل در مدارس افراد می توانند وارد دانشگاه های این کشور شوند. اولین مقطع پس از اخذ دیپلم مقطع کارشناسی می باشد که اکثرا به زبان ایتالیایی تدریس می شود اما تحصیل به انگلیسی نیز در دانشگاه های ایتالیا امکان پذیر است. اغلب دانشگاه های ایتالیا آزمون ورودی دارند که متقاضی باید نمره کافی را در آن ها به دست آورد تا بتواند وارد دانشگاه شود. مقطع کارشناسی 4 سال زمان می برد و متقاضی باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 یا مدرک زبان ایتالیایی B2 داشته باشد. پس از این مقطع دانشجو می تواند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید که حدودا 2 سال زمان می برد و تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر می باشد. از مدارک مورد نیاز این مقطع می توان به مدرک آیلتس 6.5 یا مدرک زبان ایتالیایی B2 اشاره کرد.

بعد از اتمام مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می تواند وارد مقطع دکتری گردد که از لازمه های آن داشتن سوپروایزر یا استاد راهنما و همچنین داشتن رزومه علمی قوی و مقالات معتبر پژوهشی می باشد. همچنین مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 7 به بالا برای ورود به این مقطع لازم است. در ادامه توجه شما عزیزان را به چند دانشگاه رنک بالای ایتالیا جلب می نماییم.

دانشگاهرنک جهانی
دانشگاه دی بولونیا۱۱۶
دانشگاه دگلی استودی دی روم۱۴۳
دانشگاه دگلی استودی دی میلان۱۵۲
دانشگاه دگلی استودی دی پادووا۱۷۷
دانشگاه دی پیزا۱۸۵
دانشگاه دگلی استودی دی تورینو۲۱۳
دانشگاه دگلی استودی دی ناپولی فدریکو۲۳۵
دانشگاه پلی تکنیک میلان۲۶۱
دانشگاه دگلی استودی دی فیرنزه۲۶۹
دانشگاه دگلی استودی دی جنووا۳۴۴

همچنین از بورسیه های تحصیلی معروفی که در کشور ایتالیا به دانشجویان برتر اعطا می گردد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نام بورسیهمبلغ
بورسیه DSUماهیانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو
بورسیه دانشگاه پاویاتا سقف ۸۰۰۰ یورو
بورسیه دانشگاه ITN۴-۳ هزار یورو
بورسیه دانشگاه Triesteماهیانه ۴ تا ۷ هزار یورو

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ایتالیا از دیگر روش های اخذ اقامت این کشور است. متقاضیان می توانند از طریق ثبت شرکت، خود حمایتی، خرید سهام، خرید اوراق قرضه و… در این کشور سرمایه گذاری نمانید.

از مدارک مورد نیازی که برای ثبت شرکت در ایتالیا باید به مقامات مربوطه در این کشور ارائه شود می توان به مدارک زیر اشاره کرد:

  • مدارک هویتی مثل پاسپورت
  • بیزیمس پلن یا طرح تجاری ثبت شرکت که توسط اداره مهاجرت کشور ایتالیا تائید شده باشد
  • پرینت حساب از بانک که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی است
  • گواهی های پزشکی لازم

اقامت خود حمایتی ایتالیا

یک نوعی از اقامت در ایتالیا وجود دارد که بدون توجه به سن، سطح زبان و تحصیلاتتان، به شما اجازه ورود و اقامت در ایتالیا را می دهد، این نوع اقامت تمکن مالی یا خودحمایتی ایتالیا نامیده می شود. روش خودحمایتی ایتالیا بدین گونه می باشد که شخص با استفاده از دارایی های خود می تواند اجازه اقامت در ایتالیا را کسب نماید میزان مبلغی که باید در حساب شخص متقاضی وجود داشته باشد 31 هزار یورو می باشد که به ازای اضافه شدن هر یک از اعضای خانواده به پرونده مبلغی اضافه می گردد. در این نوع اقامت شخص می بایست در حدود 38,000 یورو به ازای فرد اصلی و همسر و حدود 2،000 یورو به ازای هر فرزند به صورت سالانه تامین نماید. اگر متقاضی 3 ماه از سال را در ایتالیا ساکن باشد می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام نماید.

شرایط مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی دیگر از روش هایی که می توان تابعیت و پاسپورت ایتالیا را اخذ نمود، تولد فرزند در این کشور است. به طور کلی، تمامی کشور های جهان، از دو قانون خون یا خاک برای تولد فرزند پیروی می کنند. قانون خاک بیان می دارد که به کودک تازه متولد شده در صورتی که هیچ یک از والدین وی تابع آن کشور نباشند، تابعیت تعلق می گیرد. قانون خون نیز بیان می دارد که در صورتی به کودک تازه متولد شده تابعیت تعلق می گیرد که حداقل یکی از والدین وی تبعه آن کشور باشد. کشور ایتالیا نیز از قانون خون تبعیت می کند.

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

از دیگر روش های مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج با شهروندان این کشور می باشد. امروزه به علت سو استفاده های زیادی که از این قانون شده است، تنها به افرادی تابعیت تعلق می گیرد که چندین سال با همسر خود زندگی کرده باشد. همچنین ازدواج آنها باید سند رسمی داشته باشد.

چند نکته مهم در رابطه با شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج که دانستن آن ها واجب می باشد :

  • هنگامی که متقاضی قصد ارائه درخواست را دارد و به مدت حدوداً چهل و هشت ماه بعد از ارائه درخواست ازدواج ان ها ثبت شده باشد
  • ارائه مدارکی که ثابت کند زوج درخواست طلاق نداده اند مثلاً به شکل استشهاد
  • ارائه مدارکی همچون شناسنامه، سند ازدواج زوج و استشهاد بسیار ضروری و لازم می باشد
  • توجه داشته باشید که برای درخواست تابعیت کشور ایتالیا از طریق ازدواج باید به صورت اینترنتی درخواست خود را ارائه نمایید

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی، به علت خطرهای مالی و جانی بسیار زیادی که دارد هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد. این مطلب صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات شما و اطلاع رسانی در خصوص خطرات و نکات مهم پناهندگی به عرض شما می رسد.

به طور کلی پناهنده به فردی گفته می شود که در کشور خود به علت ملیت، نژاد، دین، عقاید سیاسی و یا عضویت در گروه اجتماعی خاصی ممکن است مورد آزار و اذیت قرار بگیرد به همین علت به دیگر کشور های دنیا پناهنده می شود. متقاضیان می توانند پس از آن که وارد خاک کشور ایتالیا شدند به اداره پلیس مراجعه کرده و درخواست پناهندگی به کشور ایتالیا را ارائه نمایند. پناهندگی در ایتالیا از طریق ویزاهای پناهندگی، نجات اضطراری، بشر دوستانه و زبان در خطر صورت می گیرد.

 همچنین برای پناهندگی در خاک ایتالیا متقاضیان می توانند از طریق ویزای حفاظت، ویزای حفاظت موقت و ویزای پناهگاه امن استفاده کنند. بعد از ورود به خاک ایتالیا و مراجعه به پلیس تا زمان صدور رای نهایی درباره فرد، متقاضی باید در پناهگاه های کشور ایتالیا بماند که اکثر این پناهگاه ها شرایط مناسبی برای زندگی ندارند. در اکثر پرونده ها بعد از 5 سال از گذشت پناهندگی متقاضی در ایتالیا در صورتی که فرد مرتکب جرمی نشود می تواند برای درخواست تابعیت این کشور درخواست نماید.

شرایط مهاجرت به ایتالیا و هزینه های زندگی در ایتالیا

یکی از مهم ترین موضوعاتی که متقاضیان قبل از مهاجرت به ایتالیا باید از آن آگاهی داشته باشند، هزینه زندگی در این کشور است. هزینه زندگی در کشور ایتالیا، بیشتر به سبک و نوع زندگی افراد بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از دانشجویان بین المللی در کشور ایتالیا به علت درآمد کمی که دارند، از تفریحات خود شان چشم پوشی می کنند. البته لازم به ذکر است که بگوییم، هزینه های زندگی در ایتالیا بیشتر به محل زندگی متقاضیان نیز بستگی دارد. برای مثال ارزانترین شهر ها در ایتالیا عبارت است از، لوکا، پیستویا، ول ترا، پینزا و مونتریجونی. گران ترین شهر ها در ایتالیا عبارت است از، رم، میلان، تورین، بلونیا و فلورانس.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا حداقل 800 یورو تا 6000 یورو در سال می باشد. علاوه بر آن هزینه زندگی در این کشور 400 تا 1000 یورو در ماه است. برخی هزینه ها در ایتالیا عبارت است از:

 
نوعهزینه
یک قرص نان حداقل 0.8 و حداکثر 3 یورو
یک کیلو برنجحداقل 1 و حداکثر 3 یورو
یک کیلو پنیرحداقل 7 و حداکثر 24 یورو
گوشت گوسفندیحداقل 8 و حداکثر 21 یورو
انواع میوهحداقل 0.8 و حداکثر 3 یورو
مرغحداقل 4 و حداکثر 12 یورو
12 عدد تخم مرغ حداقل 1.20 و حداکثر 4.5 یورو

شرایط مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا

همان طور که در مقاله هم به آن پرداختیم، شش روش برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد که شرایطی که باید برای اخذ اقامت در هر کدام از آن ها عایت شود متفاوت است اما در این قسمت از مقاله سعی کرده ایم به شرایط عمومی برای اخذ تابعیت و پاسپورت ایتالیا از این روش ها بپردازیم. در اغلب روش های گفته شده فد پس از گذشت 5 سال از حضور در ایتالیا می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند و بعد از 10 سال در صورت رعایت شرایطی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد می تواند برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا درخواست خود را ارائه نماید. از شرایط اخذ تابعیت کشور ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم ارتکاب جرم و جنایت در ایتالیا

یادگیری زبان ایتالیایی

ادغام در جامعه ایتالیا

تبعیت از قوانین این کشور

نکته مهم در این قسمت که باید به آن توجه کرد این است که اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا تنها از طریق تحصیل ممکن نیست و متقاضی باید حتما بعد از پایان تحصیل خود از شیوه دیگری مثل پیدا کردن کار استفاده کند تا بتواند اقامت دائم و سپس تابعیت کشور ایتالیا را اخذ نماید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه شرایط مهاجرت به کشور ایتالیا

متوسط حقوق افراد در کشور ایتالیا از 1400 تا 2400 یورو در ماه می باشد. البته حقوق ماهانه هر فرد بستگی به شغل وی در این کشور دارد.

برای اخذ اقامت دائم ایتالیا متقاضیان باید به مدت 5 سال در این کشور زندگی کنند. در برخی از روش ها مثل ازدواج تنها گذشت 3 سال زندگی در این کشور موجب دریافت اقامت دائم آن می شود.

راه های قانونی مهاجرت به کشور ایتالیا عبارت اند از:

مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، ازدواج و تولد

هزینه های مهاجرت به کشور ایتالیا به روش انتخابی متقاضیان بستگی دارد. به طور کلی، متقاضیان باید هزینه درخواست ویزا، هزینه ارزیابی اموال، هزینه آزمایشات پزشکی، هزینه ترجمه، هزینه بلطی هواپیما و دیگر هزینه های جانبی را پرداخت نمایند.

بله. متقاضیان باید دارای مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس یا دارای مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 باشند.

هزینه های مسکن در کشور ایتالیا به طور متوسط برای یک خانه 80 متری 1060 یورو و برای یک آپارتمان 45 متری 730 یورو است.

بله. افرادی که به مدت 10 سال در ایتالیا زندگی کنند می توانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

بله. متقاضیانی که به صورت قانونی به ایتالیا مهاجرت کرده اند، می توانند پس از 10 سال زندگی و کار در این کشور، تابعیت آن را اخذ نمایند.

شهر های رم، میلان و تورین از شهر های مناسب برای مهاجرت و اسکان هستند.

خیر تحصیل در کشور ایتالیا رایگان نیست اما دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های خود بورسیه های تحصیلی اخذ نمایند.

شرایط مهاجرت به ایتالیا و سخن پایانی

شرایط مهاجرت به ایتالیا ، مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، مهاجرت کاری به ایتالیا و شرایط مهاجرت از طریق ازدواج به کشور ایتالیا را در این صفحه به شکل تخصصی مورد بررسی قرار دادیم. امید است توانسته باشیم با تهیه این مقاله به سوالات شما در زمینه شرایط مهاجرت به ایتالیا پاسخ داده باشیم. همان طور که در مقاله هم به آن اشاره کردیم سالانه افراد زیادی به کشور ایتالیا مهاجرت می کنند که شرایط آن بسته به هر روشی متفاوت است.

Scroll to Top