هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان و بررسی روش های آن 2022

آذربایجان یکی از کشورهای قاره آسیا است که به دلیل فرهنگ و مذهب مشترک با ایران یک گزینه بسیار عالی برای مهاجرت محسوب می‌شود. اغلب مردم این کشور مسلمان هستند و به زبان ترکی صحبت می‌کنند و تا حد زیادی به زبان فارسی نیز تسلط دارند. مهاجرت به آذربایجان، روش‌های اخذ اقامت آذربایجان و شرایط اخذ تابعیت و شهروندی آذربایجان در این صفحه با رویکردی تخصصی بررسی می‌شود.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور آذربایجان می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مهاجرت به آذربایجان و شرایط عمومی آن 2022

کشور آذربایجان در قاره آسیا و منطقه قفقاز واقع شده است و همسایگان آن را از شمال و شمال غرب، روسیه و گرجستان، از جنوب، ایران و از غرب، ارمنستان تشکلیل داده اند. آذربایجان در 30 اوت 1991 پیش از فروپاشی شوروی سابق، از شوروی جدا شده و استقلال خود را به دست آورد. 89 درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، با این وجود هیچ دین خاصی در قانون اساسی آذربایجان به عنوان دین رسمی مشخص نشده است و حکومت آن سکولار می باشد. آذربایجان پس از استقلال خود به عضویت بسیاری از سازمان های بین المللی در آمد که مهم ترین آنها سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول، بانک توسعه و بازسازی اروپا و بانک توسعه آسیا می باشد. از جمعیت 10 میلیونی آذربایجان حدود 91 درصد آن نژاد آذربایجانی دارند و بقیه جمعیت از اقوام متنوع دیگر تشکیل شده است.

به دلیل نزدیکی آذربایجان به ایران ممکن است افرادی تصمیم به مهاجرت به این کشور داشته باشند. به طور کلی می توان گفت که تمامی روش های مهاجرت به آذربایجان در 6 دسته بندی قرار می گیرند. این دسته بندی ها شامل مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی می باشد، که در ادامه به تفصیل بررسی شده اند. شما می توانید با مطالعه ادامه این مقاله بهترین روش را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید.

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به آذربایجان، اخذ ویزای کاری این کشور می باشد. در آخرین آمار ارائه شده در سال 2018، نرخ بیکاری در این کشور 5.22 اعلام شده است، که می توان شرایط کار در آذربایجان را نسبتاً مناسب دانست.

در صورتی که می‌خواهید مهاجرت به آذربایجان از طریق کار داشته باشید ، کارفرمایی که برای شما نامه صادر می‌کند باید اداره کار آذربایجان را متقاعد سازد که نیروی مورد نظر در داخل کشور برای شغل تعیین شده پیدا نکرده است. در این صورت او می‌تواند برای استخدام در شرکت مجوز لازم داشته باشد.

برای اینکه بتوانید مجوز کار این کشور را دریافت نمایید، ملیت شما، حقوق و دستمزد و نوع شرکت بسیار مهم است. در این حالت افراد باید درخواستی از جانب کارفرما برای فرد متقاضی ارائه دهند. فرد متقاضی باید ثبت نام خود را در اداره پلیس انجام دهد و زمانی که کار آغاز شد می‌تواند مجوز کار و اقامت را نیز دریافت نماید.

در نظر داشته باشید که اقامت شما در ابتدا موقت است و شما به مدت یک سال می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید و روال تمدید برای کار در این کشور ۵ سال است که پس از آن می‌توانید درخواست لازم برای اقامت دائم را اعلام کنید. اداره مهاجرت آذربایجان روند اخذ ویزای کاری را آسان‌تر از قبل دانسته است.

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل در آذربایجان یک روش بسیار عالی محسوب می‌شود. نظام آموزشی این کشور مطابق با سیستم‌های آموزشی کشورهای اروپایی است در صورتی که هزینه تحصیل کمتر اعلام شده است و این شرایط سبب شده است که مهاجرت به آذربایجان با هدف تحصیل بیشتر از قبل باشد. به طوری که آذربایجان یک موقعیت جغرافیایی بسیار عالی برای خود فراهم ساخته است و به این ترتیب به دو کمیته آموزشی در یونسکو پیوسته است.

در نظر داشته باشید که بسیاری از دانشگاه‌های این کشور برای تدریس از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. شما برای ورود به دانشگاه این کشور باید مدرک زبان آیلتس با نمره بالای ۶ داشته باشید. پیش از ورود به دانشگاه یک آزمون ساده برگزار می‌شود که نیاز به کسب نمره ۶۰ درصد خواهید داشت.

تحصیل کارشناسی در آذربایجان

پایان دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و ترجمه آن برای تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی الزامی می باشد. تحصیل در این مقطع عموماً بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد. زبان تحصیل کارشناسی در دانشگاه های آذربایجان غالباً آذری می باشد اما تعداد محدودی از دانشگاه ها رشته هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. با توجه به زبان تحصیل شما باید مدرک زبان آذری یا انگلیسی ارائه دهید. در این مقطع دانشجویان اجازه دارند در هفته بین 10 تا 20 ساعت به کار پاره وقت بپردازند.

تحصیل کارشناسی ارشد در آذربایجان

پس از پایان مقطع کارشناسی می توان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های آذربایجان درخواست داد. در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل به زبان انگلیسی به صورت گسترده تری امکان پذیر است. برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک آیلتس 6.5 الزامی می باشد. تحصیل در این مقطع عموماً دو سال به طول می انجامد و دانشجویان در این زمان اجازه کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته را دارند.

تحصیل دکترا در آذربایجان

تحصیل دکترا در آذربایجان نیز مانند اغلب کشورهای دیگر با داشتن یک استاد راهنما یا سوپروایزر امکان پذیر می شود. برای پذیرش در این مقطع ارائه رزومه علمی و پژوهشی قوی حرف اول را می زند، چرا که شما باید با استفاده از رزومه خود اساتید دانشگاه را قانع نمایید که دانشجوی شایسته ای خواهید بود. تحصیل در این مقطع می تواند به صورت دکترای فلسفی یا دکترای علمی باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان بسته به رشته و مقطع تحصیلی می تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بین 4،500 تا 5،000 دلار در سال می باشد، در حالی که هزینه تحصیل در رشته های فنی مهندسی به صورت میانگین بین 2،000 تا 3،500 دلار در سال خواهد بود.

نکته قابل توجه در خصوص اقامت تحصیلی این است که قابل تبدیل به اقامت دائم نمی باشد و شما پس از پایان تحصیلات خود، در صورتی که نوع اقامت خود را تغییر ندهید باید از این کشور خارج شوید. اما در صورتی که اقامت خود را به نوع دیگری مانند کار، سرمایه گذاری یا ازدواج تغییر دهید می توانید روند اقامتی خود را از آن روش ها ادامه دهید.

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

برای سرمایه‌گذاری در آذربایجان می‌توانید روش‌های مختلفی را انتخاب نمایید. یکی از روش‌هایی که پیش روی شما قرار دارد خرید ملک است. در این روش ملکی که خریداری می‌شود باید به ارزش حداقل ۱۰۰ هزار منات باشد. شما پس از خرید ملک می‌توانید درخواست لازم برای اقامت دائم در این کشور را فراهم سازید. در صورتی که دو سال موقت در این کشور زندگی کرده باشید اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد.

افرادی که مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک را انتخاب کرده‌اند اجازه سرمایه‌گذاری، کار و همینطور ازدواج در این کشور را دارند و به ان‌ها بیمه سلامت و شرایط تحصیلات عالی تعلق می‌گیرد. این افراد مجبور به شرکت در خدمات سربازی این کشور نیستند اما حق رأی نیز نخواهند داشت.

برای خرید ملک می‌توان از طریق سایت‌های اینترنتی، آگهی‌های روزنامه و یا بنگاه املاک اقدام کرد. در نظر داشته باشید که مشاوران املاک در زمینه خرید ملک می‌توانند مشاوره‌های خوبی ارائه دهند.

از دیگر رو‌ش‌های مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت است. یک سری قوانین مهم در این راستا وجود دارد که باید ارزیابی شود. شخص خارجی که قرار است سرمایه‌گذاری کند می‌تواند بدون داشتن مجوز سهام بورس را خریداری نمایند و مشکلی در این روش دیده نمی‌شود. شخص سرمایه‌گذار اجازه دارد به هر میزان که تمایل دارد سهامدار شرکت‌های فعال باشد.

او می‌‌تواند صد در صد سهام شرکت را صاحب باشد. او می‌تواند اقدام به افتتاح شرکت کند و نیاز به مجوز خاصی ندارد. حتی می‌تواند سود و دارایی شرکت خود را به کشورهای دیگر منتقل نماید. ثبت شرکت یکی از روش‌های عالی مهاجرت به آذربایجان محسوب می‌شود و همانطور که مشاهده شد سختگیری‌های موجود کمتر از سایر کشورها است.

کشور آذربایجان دارای شرکت‌های خصوصی بین‌المللی برای واردات و گسترش تولید هستند. به طوری که در جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی رشد خوبی دارند. اولویت مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه‌گذاری به این صورت است که میزان تورم کنترل شود و وابستگی نسبت به ذخایر انرژی صورت نگیرد. در واقع دسترسی به بازارهای نفت و گاز در یک چرخه استاندارد قرار می‌گیرد.

مهاجرت به آذربایجان و اخذ تابعیت از طریق تولد

مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد از سیستم خون پیروی می‌کند به این معنی که والدین فرزند متولد شده باید تبعه آذربایجان باشند در این صورت محل تولد فرزند در نظر گرفته نشده و وی تابعیت این کشور را خواهد داشت.

در صورتی که پدر فرزند تابعیت آذربایجانی داشته باشد و مادر وی بدون تابعیت باشد و فرزند در خاک این کشور متولد شود باز هم شرایط برای تابعیت آذربایجانی برای فرزند فراهم است. در صورتی که هیچ یک از پدر و مادر آذربایجانی نباشند اما فرزند در خاک این کشور متولد شود و ۱۰ سال در آذربایجان زندگی نماید دولت تصمیم می‌گیرد که به وی تابعیتی آذربایجانی دهد یا خیر. سیستم خاک در این کشور چند سالی است که با سختگیری‌های گسترده‌ای همراه است اما به طور کلی ساده سازی‌های گسترده‌ای در این زمینه دیده می‌شود که می‌تواند شانس تابعیت آذربایجانی را برای فرزند افزایش دهد.

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

ازدواج با اتباع کشورهای دیگر نیز می تواند منجر به اخذ اقامت آن کشور گردد. عموماً کشورها تحت قانونی با عنوان الحاق خانواده این امکان را برای افراد فراهم می آورند که برای همسر خود نیز اقامت بگیرند. در کشور آذربایجان نیز اگر فردی با یکی از اتباع آن ازدواج کند می تواند اقامت این کشور را به دست آورد. البته باید توجه داشته باشید که طرفین باید اثبات کنند که ازدواج آن ها حقیقی است و تنها بهانه ای برای اخذ اقامت آذربایجان نمی باشد. برای اثبات این ادعا معمولاً می توان سابقه تماس ها و پیام، عکس های زمان آشنایی و اسناد سفرهای مشترک را ارائه داد. در صورت اثبات حقیقی بودن ازدواج، ابتدا به طرف خارجی اقامت موقت آذربایجان  داده می شود و در صورتی که ازدواج به مدت 3 سال پایدار باشد و در این زمان شخص خارجی در آذربایجان اقامت داشته باشد می تواند جهت اخذ تابعیت آذربایجان اقدام نماید.

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی

 

روشی دیگر برای مهاجرت به آذربایجان، پناهندگی می باشد. البته این روش به دلیل خطر های جانی، مالی و روحی جبران ناپذیری که دارد اصلا توصیه نمی شود و هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی نیز هیچ گونه خدمات و مشاوره ای در این زمینه ارائه نمی دهد. مطالب ارائه شده در این بخش تنها جنبه آموزشی و آگاهی سازی از خطرات این روش می باشد. روش های جایگزین پیش تر معرفی شده است که توصیه می شود از آن ها اقدام نمایید.

ما در ابتدا بررسی می‌کنیم که چه کسانی اجازه مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی را ندارند! افرادی که علیه صلح بین‌المللی اقداماتی داشته‌اند و به طور کلی در کشور خود یک فضای جنایت جنگی ایجاد کرده‌اند پناهندگی در آذربایجان را نخواهند داشت. افرادی که در کشور‌های دیگر جرم‌های عمدی انجام داده باشند حتی اگر فضای سیاسی نیز موجود نباشد از شرایط مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی برخوردار نمی‌شوند.

پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلیل عقاید مذهبی یا سیاسی، شرکت در گروه های اجتماعی خاص یا نژاد و گرایشات جنسی در کشور خود مورد آزار و شکنجه قرار گیرد و یا جانش در خطر باشد و به کشورهای دیگر پناه برد. بر اساس قانون آذربایجان افرادی که برای درخواست پناه وارد این کشور می شوند باید درخواست خود را به اداره امور پناهندگان آذربایجان ارائه دهند. در صورتی که اثبات گردد ادعای شخص کذب نبوده، اقامت موقت برای شخص صادر می شود. کشور آذربایجان امکاناتی برای پناهندگان ارائه خواهد داد که شامل موارد زیر می باشد.

 • اسکان در محل های تعیین شده
 • امکان استفاده رایگان از ناوگان حمل و نقل
 • تحصیل رایگان برای کودکان و نوجوانان
 • خدمات درمانی رایگان برای بیماران، سالمندان و کم توانان و ناتوانان جسمی
   

مهاجرت به آذربایجان و هزینه های زندگی در آذربایجان

هزینه های زندگی در یک کشور خارجی از جمله مواردی است که افراد پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت، بررسی می کنند. هزینه زندگی ارتباط مستقیمی با سبک زندگی افراد دارد اما آذربایجان را می توان جز کشورها ارزان دنیا دانست.

مهاجرت به آذربایجان و اخذ تابعیت آذربایجان

روش های مختلف مهاجرت به آذربایجان به صورت کامل بررسی شد، هر کدام از این روش ها می توانند در صورت فراهم بودن شرایط منجر به اخذ تابعیت آذربایجان گردند. شما با توجه به شرایط خود می توانید بهترین روش برای مهاجرت به آذربایجان را انتخاب نمایید. از روش های ذکر شده هیچ کدام بلافاصله منجر به اخذ تابعیت آذربایجان نمی گردد، بلکه شما باید ابتدا به مدت چند سال در این کشور زندگی کنید و سپس برای اخذ تابعیت و پاسپورت درخواست دهید. عموماً شما پس از 5 سال کار و پرداخت مالیات در آذربایجان می توانید اقامت دائم این کشور را درخواست کنید و پس از گذشت مجموعاً 7 تا 8 سال برای اخذ تابعیت و پاسپورت آذربایجان اقدام نمایید. البته این زمان مورد نیاز در مواقعی مانند ازدواج با شهروندی از آذربایجان می تواند کاهش یابد. به طور کلی شرایط اخذ تابعیت آذربایجان به شرح زیر می باشد.

 
 • 7 سال زندگی بدون وقفه در آذربایجان
 • تسلط کامل به زبان آذربایجانی
 • ابطال تابعیت قبلی
 • تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه های خانواده
 • عدم ارتکاب جرم در این کشور
   

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با مهاجرت به آذربایجان

شناسایی راه های مهاجرت به کشور آذربایجان، اولین مرحله برای مهاجرت به این کشور است. شما باید قوانین مربوط به راه های مختلف اخذ اقامت آذربایجان را بدانید تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید.

نمی توان تنها یک روش را به عنوان بهترین راه برای مهاجرت به جمهوری آذربایجان معرفی کرد، با توجه به شرایط شخصی شما باید بهترین روش انتخاب شود. به طور کل می توان کار، تحصیل و سرمایه گذاری را از بهترین روش ها نام برد.

کار در کشور آذربایجان را می توان به عنوان یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به آذربایجان نام برد.

مهاجرت به آذربایجان و سخن پایانی

از بین روش های ذکر شده تنها روش پناهندگی است که توصیه نمی شود و می توان بسته به شرایط روش های جایگزین معرفی شده را در پیش گرفت. توصیه می شود پیش از تصمیم گیری در خصوص مهاجرت به آذربایجان شرایط مهاجرت به کشورهای برتر اروپایی، کانادا، ایتالیا ،روسیه و … را نیز بررسی کنید، معمولاً شما با همین شرایط و گاهاً شرایطی ساده تر می توانید به جای آذربایجان به کشورهایی با کیفیت بالاتر زندگی، مهاجرت کنید. امید است این مطلب توانسته باشد راهنمای مناسبی برای شما همراهان عزیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 11 =

Scroll to Top