هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به روسیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در روسیه 2022

سرمایه گذاری در هر کشوری قواعد مخصوص به خود را دارد. از این رو قبل از اقدام برای سرمایه‌گذاری، باید کلیه جوانب آن سنجیده شود تا با کمترین ریسک بتوان در کشور مقصد سرمایه‌گذاری کرد. شاخص‌هایی مانند بهترین روش سرمایه گذاری، مزایای سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، ازجمله عواملی هستند که باید به طور دقیق بررسی شوند. سرمایه‌گذاری در روسیه، از روش‌های مهاجرت به روسیه است. کشور روسیه به دلیل ارتباط مستقیم با اروپا و اقتصاد قدرتمند و درحال رشد، انتخابی عالی برای سرمایه‌گذاری است. این کشور بعلت غنی بودن از منابع طبیعی و توسعه صنایع نو ظهور می‌تواند فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور روسیه می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

سرمایه گذاری در روسیه و شرایط عمومی سرمایه گذاری در روسیه

روسیه قانونی را در مورد سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۹۹۹ فعال کرده‌است که به شرکت‌های خارجی که می‌خواهند در روسیه سرمایه‌گذاری کنند همان مزایای شرکت‌های روسی را می‌دهد. فضای سرمایه‌گذاری خارجی طی چند سال گذشته بهبود یافته‌است، به‌ویژه ازآنجایی‌که روسیه در پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) پیشرفت زیادی کرده است. روسیه همچنین در تلاش است تا به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) بپیوندد تا دسترسی بیشتری به بازارهای بین‌المللی داشته و سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری را به خود جلب‌کند. سرمایه‌گذاری‌های خارجی در روسیه از طریق کاهش مالیات و اصلاحات بخش اقتصادی تشویق می‌شود. روسیه همچنین دارای نیروی کار ماهر و بسیار آموزش‌دیده است که باعث جذابیت بیشتر کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی است.

دولت روسیه شرکت‌های خارجی را به سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت و گاز، بخش‌های توزیع غذا و منطقه و انرژی تشویق می‌کند. ازنظر سرمایه‌گذاران، روسیه از فرصت‌های اقتصادی و رشد بازار کافی برخوردار است. از زمان کاهش ارزش روبل و بحران مالی روسیه در سال ۱۹۹۸، رشد در روسیه به‌طور پیوسته افزایش‌یافته است تا نسبتاً هم‌تراز با سایر بازارهای در حال ظهور غالب مانند برزیل، هند و چین باشد. بازارهای سهام در این کشور بسیار بالا رفته است.

کشور روسیه با مساحت 17.075.400 کیلومتر مربع پهناورترین کشور دنیا محسوب می شود، به طوری که اختلاف ساعت شرقی ترین نقطه آن با غربی ترین نقطه آن تقریبا 9 ساعت است. اما به دلیل اینکه در عرض های بالای جغرافیایی قرار گرفته، دارای آب و هوای بسیار سردسیر می باشد و خیلی از مناطق آن خالی از سکنه است. روسیه با 14 کشور مرز زمینی دارد و با دریای خزر، دریای بالتیک، دریای سیاه، اقیانوس آرام و اقیانوس منجمد شمالی دارای مرز آبی می باشد. روسیه کشوری صنعتی است و علم و فن آوری بالایی دارد. شهر مسکو پایتخت آن است و یکی از جاذبه های توریستی زیبای این کشور محسوب می شود. کشور روسیه شامل دوقسمت اروپایی و آسیایی است. 77 درصد از جمعیت روسیه که در حدود 147 میلیون نفر تخمین زده می شود در بخش اروپایی آن قرار دارند.

سرمایه گذاری در روسیه و اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در روسیه

یکی از راه های اخذ اقامت در روسیه، سرمایه گذاری است. به دلیل نزدیکی کشور روسیه به ایران متقاضیان این امر رو به افزایش است. سرمایه گذاری در روسیه از طریق ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی وخرید اوراق قرضه امکان پذیر می باشد که هر کدام از این روش ها شرایط و ملزومات خاص خود را دارند و دارای معایب و مزایا و آثار اقامتی مختلفی هستند

بعد از گذشت 5 سال از گذشت مهاجرت به روسیه و پرداخت بیمه و مالیات می توان به اقامت دائم این کشور دست یافت.

شهروندان خارجی که می‌خواهند زندگی در روسیه را شروع‌کنند، لازم است درخواست اجازه اقامت روسیه را دهند. مقامات روسی برای شهروندان خارجی دو نوع اجازه اقامت صادر می‌کنند: اجازه اقامت موقت و اجازه اقامت دائم. اخذ مجوز اقامت روسیه منجر به تابعیت روسیه برای علاقه‌مندان به اخذ پاسپورت روسیه می‌شود. در سال ۲۰۱۵، دولت قانون مهاجرت را اصلاح کرد و وکلای روسی ما می‌توانند توضیح دهند که این تغییرات جدید چه مفهومی دارد و چگونه آن‌ها روی افرادی که می‌خواهند برای اجازه اقامت اقدام کنند تأثیر می‌گذارد. اولین قدم برای کسب اجازه اقامت دائم روسیه اخذ مجوز اقامت موقت است.

سرمایه گذاری در روسیه و استانداردهای سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری در یک کشور خارجی باید شاخص هایی مثل نظام مالیاتی و استاندارد های تجاری و حقوقی آن کشور دقیقا بررسی شود. این شاخص ها نشان دهنده امنیت سرمایه گذاری در آن کشور است. فساد در دستگاه قضایی کشور مقصد، نرخ مصادره اموال و معاهده های بین المللی تجاری همگی امری تاثیر گذار در سرمایه گذاری در یک کشور می باشد. از شاخص های مهم، نرخ بیکاری در روسیه است که در پایان سال 2019 به عدد 4.7 درصد رسیده است که رقم بسیار خوبی می باشد. از شاخص های بسیار مهم که در باب سرمایه گذاری باید به آن توجه نمود، نرخ مصادره اموال در کشور مقصد می باشد. این شاخص عددی بین 1 تا 7 است که هرچه این عدد با 7 نزدیک تر باشد درصد مصادره اموال در آن کشور بالاست و بلعکس هرچه عدد به 1 نزدیک تر باشد آن کشور برای سرمایه گذاری مقصد امن تری محسوب می شود.

سرمایه گذاری در روسیه و شاخص های اقتصادی تأثیر گذار

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در روسیه را دارند، قبل از هر گونه اقدام باید به عواملی که در این امر تاثیر گذار هستند توجه کافی نمایند. شاخص های اقتصادی تاثیر گذار زیادی در امر سرمایه گذاری باید مورد تحقیق و بررسی واقع شود، مانند (نرخ تورم، نرخ مالیات بر درآمد شخصی، نرخ تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره بانکی و…).

شما عزیزان می توانید این اطلاعات را  از طریق تماس با مشاوران ما در هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی دریافت کنید.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق خرید ملک در روسیه

یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین روش‌های حفظ و تکثیر سرمایه‌ها سرمایه‌گذاری در املاک مسکونی است. چنین سرمایه‌گذاری‌هایی در روسیه قبل از انقلاب گسترده بود و اکنون این روش در حال رونق است. امروزه، روسیه مقررات کاملاً متشکل و مفصلی را در مورد تمام جنبه‌های تملک، استفاده و تصرف در املاک مسکونی تصویب کرده است. درحالی‌که قانون مسکن فدراسیون روسیه (کد مسکن) ویژگی‌های املاک مسکونی را تعریف می‌کند، دو قانون دیگر تنظیم و تصرف آن در روسیه را تنظیم می‌کند: قانون مدنی فدراسیون روسیه؛ و قانون فدرال # 122-FZ در مورد ثبت‌نام مالکیت و قرارداد با املاک و مستغلات، مورخ ۲۱ ژوئیه ۱۹۹۷.

مسکو و سن‌پترزبورگ دو شهر پیشرفته روسیه هستند. این دو شهر سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب می‌کنند و مکان‌های اصلی سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات هستند. بااین‌حال، سایر شهرها نیز فرصت‌های شغلی در روسیه را ارائه می‌دهند و بازار املاک و مستغلات همیشه در حال پیشرفت است. طبق قوانین روسیه، خارجی‌ها معمولاً مجاز به خرید یا اجاره ملک در روسیه هستند، اما موارد استثنایی در این مورد اعمال می‌شود. همچنین، برای مجاز بودن به خرید ملک، شهروند خارجی باید دارای مجوز اقامت معتبر روسیه باشد. قانون سرزمین روسیه پیش‌بینی کرده است که اشخاص خارجی یا اشخاص حقوقی خارجی نمی‌توانند دارای املاک ساخته شده در مناطق مرزی باشند.

خارجی‌ها همچنین محدودیت‌هایی در مورد خرید زمین‌های کشاورزی در روسیه دارند. هنگام جستجوی یک ملک در روسیه، به خارجی‌ها توصیه می‌شود که از یک آژانس املاک و مستغلات کمک بگیرند. این خطرات را به حداقل می‌رساند و از خریدار در برابر کلاه‌برداری محافظت می‌کند.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق ثبت شرکت در روسیه

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در روسیه، ثبت شرکت می باشد. انواع شرکت های زیر برای ثبت در روسیه در دسترس اند:

 1. شرکت های با مسئولیت محدود.
 2. شرکت های سهامی .
 3. ثبت نمایندگی و یا شعب شرکت مادر.
 4. ثبت جواز کسب.

ثبت شرکت در روسیه از طریق مراحل زیر انجام می‌شود:

   1 – درباره یک ساختار قانونی تصمیم بگیرید

برای راه‌اندازی مشاغل در روسیه، ابتدا باید در مورد ساختار قانونی شرکت تصمیم‌گیری شود. این می‌تواند یک شرکت با مسئولیت محدود، یک شرکت مشارکت، دفتر نمایندگی، شعبه یک شرکت خارجی یا یک شرکت سهامی باشد. پس از اتمام این مرحله، لازم است روند ثبت‌نام شرکت در پورتال رسمی مقامات روسیه تکمیل شود.

   2 – اسناد بنیاد را محضری کنید

مرحله بعدی ثبت شرکت در روسیه شامل تهیه اسناد ثبت شرکت و محضری شدن امضای ثبت شده در برنامه ثبت است. تکمیل این فرآیند حدود ۱هفته طول می‌کشد. در اینجا، باید اسناد بنیاد را تهیه و محضری کنید و سپس آن‌ها را در فهرست تجارت ثبت کنید. هزینه محضری سازی تمام اسناد در حدود ۲۰۰ RUR برای هر نسخه است.

   3 – به ثبت شرکت روسی بپیوندید

پس از تهیه اسناد، یک سرمایه‌گذار مجبور است تجارت خود را با ارسال اسناد زیر به اداره ثبت خدمات مالیاتی فدرال (FTS) وارد کند:

   1 – فرم درخواست ثبت‌نام شامل امضاهای محضری (هزینه R۲۰۰)

   2 – کپی اسناد بنیاد

   3 – اثبات وضعیت حقوقی مؤسس (های) تجارت

   4- دریافت هزینه ثبت‌نام دولتی (هزینه R۴۰۰۰)

پس از ارسال این اسناد به مقامات، ۵ روز کاری طول می‌کشد تا FTS یک تصمیم یکنواخت را اتخاذ کند و یا تجارت شما را در ثبت‌احوال کشور می‌پذیرد یا اگر قوانین اساسی را رعایت نکنید آن را رد می‌کند. اگر این تجارت توسط FTS پذیرفته شود، آن‌ها همچنین تجارت شما را با هدف مالیات به ثبت می‌رسانند.

پس‌ازآن ظرف ۷ روز آینده اسناد زیر را دریافت خواهید کرد:

   1- گواهی ثبت شرکت (یا گواهی ثبت دولت) برای تجارت شما

   2 – گواهی مالیات

   3 – شماره شناسایی مالیات برای مشاغل

   4 – اسناد بنیاد خود را با علامت مرجع ثبت کپی کنید

   5 – استخراج از ثبت مشترک ایالتی اشخاص حقوقی

 • یک حساب بانکی باز کنید

پس از دریافت تمام اسناد از FTS، مرحله بعدی افتتاح حساب بانکی برای شرکت روسی خود است.

اسناد زیر برای افتتاح حساب تجاری در روسیه مورد نیاز است:

   1 – گواهی عضویت و گواهی مالیات از FTS

   2 – اسناد تأسیس مشاغل شما

   3 – پروانه کسب‌وکار روسی

   4 – امضاهای محضری

   5 – اسنادی که هویت و اختیار امضاکنندگان حساب را تأیید می‌کنند

 • سپرده سرمایه در بانک

قبل از ادغام شرکت، حداقل ۵۰٪ از سرمایه اصلی باید واریز شود. اثبات همان مورد را باید از بانک دریافت کرد. پس از اتمام تمام این مراحل، شما آزادانه می‌توانید شرکت خود را، جایی که واقعاً کار سخت آغاز می‌شود، تأسیس کنید. کل فرآیند حدود ۱۸-۲۱ روز طول می‌کشد.

اسناد موردنیاز برای ثبت شرکت در روسیه به شرح زیر اند:

   1 – نام کامل شرکت (به‌علاوه هر اختصاری که در معاملات تجاری استفاده خواهد کرد)

   2 – نام و امضای مؤسسین شرکت

   3 – میزان و ماهیت مشارکت سهامداران (به‌صورت نقدی یا نقدی)

   4 – قوانینی برای اداره شرکت

   5 – مسئولیت‌های قانونی

   6 – جزئیات هر مدیر، در صورت وجود

 

شرایط لازم برای افتتاح یک شرکت در روسیه:

 

شرکت های با مسئولیت محدودشرکت با مسئولیت محدود به دلیل شرایط لازم برای ادغام، محبوب ترین نوع نهاد در روسیه است. شرکتهای با مسئولیت محدود روسیه (Obshchestvo s ogranichennoy otvetstvennostyu- OOO) می توانند توسط حداقل یک سهامدار و حداکثر 50 سهامدار ثبت شوند. حداقل سرمایه سهم برای افتتاح یک شرکت با مسئولیت محدود در روسیه 10،000 روبل (تقریبا 400 دلار آمریکا) و نیمی از آن باید پس از ادغام پرداخت شود ، در حالی که نیمی دیگر طی یک سال پرداخت می شود.
شرکت های سهامیشرکت سهامی روسی می تواند باز یا بسته باشد. شرکت های سهامی باز می توانند سهام خود را به عموم منتقل کنند، در حالی که شرکت های بسته ممکن است فقط سهام را بین سهام داران آن انتقال دهند. حداقل سرمایه سهم در مورد شرکت های سهامی 10،000 روبل برای شرکت های بسته و 100،000 روبل برای شرکت های باز است. سرمایه به سهامی تقسیم می شود که در کمیسیون اوراق بهادار فدرال ثبت می شود. حداقل 50٪ از سرمایه سهم باید ظرف 3 ماه از ثبت نام سپرده شود ، در حالی که نیمی دیگر باید طی یک سال پس از اختلاط مشترک شود.
ثبت نمایندگی و یا شعب شرکت مادربرای ثبت نمایندگی و یا شعب شرکت مادر در کشور روسیه شما نیازی به سرمایه اولیه ندارید و باید از طرف شرکت مادر ساپورت مادی شود. به همین منظور تمام اوامر مالیاتی و حقوقی آن برعهده شرکت مادر است. برای استخدام نیرو شما به عنوان یک فرد خارجی دارای محدودیت هستید و قادر هستید فقط بین 1 تا 5 نفر از افراد خارجی را در شرکت خود استخدام کنید. در این نوع از ثبت شرکت شما به معرفی سهام دار روسی نیازمند نیستید. بین 3 هفته تا 3 ماه زمان برای انجام کارهای اداری ثبت نمایندگی در روسیه نیاز دارید. برای این منظور علاوه بر مستندات هویتی افراد استخدامی شما باید همه مدارک شرکت مادر، صورت جلسه های هیئت مدیره شرکت مادر و نیز وکالت نامه خود را به دولت روسیه ارائه دهید.
ثبت جواز کسببرای ثبت جواز کسب و کار در کشور روسیه شما به سرمایه اولیه نیازمند نیستید. حداکثر زمانی که برای برای ثبت این جواز لازم است دو هفته می باشد و تنها یک شخص حقیقی صاحب آن بوده و می تواند در آن فعالیت داشته باشد. لازم به ذکر است اشخاصی که اقامت دائم روسیه را نداشته باشند امکان استفاده از مزایای آن را نخواهند داشت و باید حتما کارت اقامت دائم روسیه (VNZH) را اخذ کرده باشد.

سرمایه گذاران داخلی و خارجی که می خواهند شرکت هایی را در روسیه افتتاح کنند، موظف اند پس از ادغام یک شرکت جدید، اسناد ذیل را به سازمان تجارت محلی ارائه دهند:

 

شناسنامه یا گذرنامه آنها (با ویزا روسی یا بدون آن) به صورت اصلی و کپی.

تفاهم نامه شرکت و اساسنامه شرکت جدید.

تصمیمی که از طریق آن مدیر شرکت منصوب می شود و اطلاعات شخصی وی.

اطلاعات مربوط به آدرس قانونی شرکت روسی (قرارداد اجاره نامه یا عنوان دارایی).

بیانیه بانکی که نشانگر واریز سرمایه سهم در یک حساب بانکی روسیه است.

وكالت نامه، در صورتيكه شركت براي تكميل مراحل ثبت نام نماينده اعلام نمايد.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق کارآفرینی در روسیه

کارآفرینی اجتماعی نه تنها در کشورهای توسعه یافته بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز رواج فزاینده ای پیدا کرده است و بسیار سودآور است. این همان چیزی است که هم بازرگانان و هم محققان را به خود جلب می کند. ارتباط توسعه کارآفرینی اجتماعی با توجه به آژانسها و شرکتهای بین المللی بیان می شود. به عنوان مثال، در سال 2016 آژانس خبری تامسون رویترز با همکاری دویچه بانک و شبکه جهانی کارآفرینی اجتماعی، رتبه ای از بهترین کشورها را برای کارآفرینی اجتماعی اعلام نمود که در آن روسیه جایگاه 31 ام را کسب کرد. این مطالعه در 45 کشور جهان انجام شد و مقام های برتر توسط ایالات متحده ، کانادا و انگلستان به دست آمده اند. در سال های اخیر دولت روسیه با اصلاح قوانین خود سعی در بهبود روند کارآفرینی برای متقاضیان خارجی نموده است.

از اصلی ترین و مهمترین نکاتی که برای دریافت مجوز کارآفرینی باید به آن توجه کرد، ارائه درست کلیه مدارک لازم به دولت روسیه است که شامل موارد زیر می باشد:

ارائه پاسپورت متقاضیان خارجی به صورت ترجمه شده و محضری.

کارت اقامت دائم یا موقت روسیه برای شخص متقاضی.

پرداخت ۸۰۰ روبل به دولت روسیه.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در روسیه

 اوراق بهادار شرکت‌های روسی از غول‌های صنعتی و سازمان‌های بزرگ دولتی گرفته تا شرکت‌هایی که فقط راه خود را برای تبدیل‌شدن به شرکت‌هایی با شهرت جهانی آغاز می‌کنند، تشکیل‌شده است. طبق استانداردهای جهانی، جایی که تجارت در بورس سهام صدسال است، بازار سهام روسیه، باوجود سابقه ۲۰ ساله خود، فقط در حال رشد است. این بدان معنی است که چشم‌انداز درآمد جدی از آن بسیار بیشتر از رقبای غربی است. سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های روسی نه‌تنها فرصتی برای سرمایه‌گذاری در رشد ارزش آن‌ها است. سرمایه‌گذاری در سهام یک استراتژی سرمایه‌گذاری سودآور است که به شما امکان می‌دهد در رشد اقتصاد روسیه مشارکت کنید.

سرمایه گذاری در روسیه و مزایای آن

از مزایای سرمایه‌گذاری در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرشار از منابع طبیعی. روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان و همچنین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت و فولاد در جهان است.
 • صنایع نوظهور قوی. برخی صنایع خاص مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور رشد چشمگیری داشته‌اند.
 • در حال رشد طبقه متوسط. روسیه دارای جمعیت عظیمی از ۱۴۲ میلیون شهروند با درآمد شخصی است که هرساله۱۰تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

سرمایه گذاری در روسیه و معایب آن

 • عدم مقررات. روسیه اقدامات حفاظتی زیادی برای محافظت از سرمایه‌گذاران در دسترس ندارد، به‌ویژه در مقایسه با ایالات‌متحده یا اقتصاد بازار آزاد، هنوز هم با سطح بی‌ثباتی و خطر بالاتر از ایالات‌متحده روبرو است.
 • اتکا به منابع طبیعی. روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان انرژی در جهان است، به این معنی که اقتصاد این کشور به قیمت انرژی متکی است. اگر قیمت‌های انرژی نزولی داشته باشد، می‌تواند بر اقتصاد تأثیر منفی بگذارد، اتفاقی که در کل سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶رخ داد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه سرمایه گذاری در روسیه

شما باید یک طرح تجاری برای ثبت شرکت در روسیه ارائه دهید که برای این کشور سودآوری داشته باشد.

خیر. خرید ملک در روسیه منجر به اخذ اقامت این کشور نمی شود.

Scroll to Top