هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به قبرس

صفر تا صد تحصیل در قبرس 2022

آیا میدانستید برای تحصیل در کشور قبرس شمالی فقط ویزای فرودگاهی لازم دارید و پروسه مهاجرت تحصیلی به این کشور نسبت به بقیه کشورها سریعتر است؟ یکی از راه‌های مهاجرت به قبرس ، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است. شما با حداقل معدل ۱۶ میتوانید بورسیه های تحصیلی ۵۰% و ۱۰۰% دانشگاه‌های قبرس شمالی را دریافت کنید و تقریبا رایگان در این کشور تحصیل کنید. همچنین، امکان تحصیل در قبرس شمالی، بدون نیاز به مدرک زبان برای همه دانشجویان وجود دارد.

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه تحصیل در قبرس می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شرایط عمومی تحصیل در قبرس

قبرس شمالی مروارید پنهان دریای مدیترانه است. مناظر بکر و دل‌انگیز، فرهنگ صمیمی و دوستانه، مکان‌های عالی برای اقامت و هزینه‌های کمتر نسبت به بقیه کشورهای اروپایی و آمریکایی باعث شده تا زندگی و تحصیل در این کشور، به یک تجربه فراموش‌نشدنی تبدیل شود. قبرس شمالی بخشی از اتحادیه اروپا نیست و در اصل تحت نظر کشور ترکیه است و واحد پول آن نیز لیر ترکیه است. برخلاف قبرس جنوبی، هیچ‌گونه تجارت بزرگ یا بین‌المللی در قبرس شمالی وجود ندارد.

تحصیل در مدارس قبرس

تحصیل در قبرس در مقطع دبستان و دبیرستان نیز امکان دارد. در قبرس دبستان های با کیفیت و بین المللی خوبی وجود دارد که هزینه های آنها در مقایسه با برخی کشورها بسیار مناسب می باشد. دانش آموزان از سن 3 سالگی الی 18 سالگی می توانند در مدارس بین المللی قبرس ثبت نام کنند. در زیر نام برخی مدارس بین المللی بسیار خوب قبرس ذکر شده است. 

مقطع پیش‌دبستانی در قبرس شمالی

مقطع پیش‌دبستانی در قبرس شمالی، برای کودکان بین ۴ تا ۶ سال است و این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

مقطع ابتدایی در قبرس شمالی

تحصیلات ابتدایی در قبرس شمالی به سه دوره تقسیم می‌شود: دوره اول، دبستان است. این مقطع برای کودکان بین ۷ تا ۱۲ سال است و به مدت پنج سال ادامه دارد. تحصیلات در مدارس خصوصی یا دولتی قبرس شمالی به میزان بودجه مالی شما بستگی دارد. از این رو، برخی از والدین مدارس خصوصی و بقیه مدارس دولتی را برای تحصیل کودکانشان انتخاب می‌کنند. دوره دوم، تحصیلات متوسطه اول (۱۲ تا ۱۴ سالگی) است و ۳ سال طول می‌کشد. دوره سوم تحصیلات متوسطه در قبرس شمالی است که توسط دبیرستان‌های معروف به “Lycee`s” و مدارس حرفه‌ای فراهم می‌شود.

امکان تحصیل دانش آموزان بین‌المللی در مدارس قبرس شمالی وجود دارد. در جدول زیر بهترین مدارس بین‌المللی این کشور همراه با شرایطشان شرح داده شده اند:

نام مدرسهزبان تحصیلمناسب برای سنشهریه سالانه
مدرسه انگلیسی لوگوسانگلیسی۴-۱۸۳۱۰۰ تا ۶۹۰۰ یورو
مدرسه فانوس (Lighthouse)انگلیسی۵-۱۲۵۷۵۰ یورو
آکادمی آمریکاییانگلیسی۲-۱۸از ۲۵۲۰ تا ۸۱۳۰ یورو
مدرسه سنت جانانگلیسی۱۱-۱۸۹۷۲۱ یورو
مدرسه انگلیسی پاسکالانگلیسی۵-۱۸از ۵۰۰۰ تا ۷۳۵۰ یورو
مدرسه بین المللی لیماسولانگلیسی۵-۱۸از ۴۳۷۰ تا ۸۳۷۰ یورو
تحصیل در مدارس قبرس شمالی

تحصیل کارشناسی در قبرس

طول دوره‌های کارشناسی هشت ترم (چهار سال) است. تحصیل در مقطع کارشناسی در قبرس شمالی به زبان انگلیسی است. خبر خوب این است که شما نیازی به مدرک زبان انگلیسی ندارید. فقط کافی است برای دانشگاه مربوطه اپلای کنید و سپس دوره زبان را در آنجا بگذرانید.

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های دندان پزشکی، داروسازی، خلبانی و پزشکی در مقطع کارشناسی دارند، باید معدل دیپلمشان حداقل ۱۶٫۲ باشد. همچنین برای رشته های مهندسی به حداقل معدل دیپلم ۱۴٫۲ و برای رشته های دیگر به حداقل معدل ۱۳٫۲ نیاز دارند. هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در قبرس شمالی از ۳۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو متفاوت است.

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس

دوره‌های کارشناسی ارشد معمولاً سه تا چهار ترم هستند و به پایان‌نامه نیاز دارند که باید در یک آزمون شفاهی از آن دفاع شود. دانشجویان برای فارغ‌التحصیلی باید حداقل نمره ۲٫۵ (۱۳٫۵ در ایران) را به دست آورند. البته می‌توان بدون نیاز به پایان‌نامه مدرک کارشناسی ارشد را نیز دریافت کرد. در این صورت شما باید تعداد ترم‌های بیشتری را بگذرانید و یک پروژه مطابق با رشته تحصیلی خود ارائه دهید.

تحصیل دکترا در قبرس

دانشجویان برای تحصیل دکترا در قبرس شمالی به نمره حداقل ۳٫۵ (۱۶٫۵ در ایران) و ارائه و دفاع از پایان‌نامه نیاز دارند. یک داوطلب همچنین باید قبل از شرکت در آزمون شفاهی، نشریه‌ای در رابطه با موضوع تحقیق خود در یک ژورنال بین‌المللی (مخصوصاً در زمینه‌های علوم گسترش‌یافته، شاخص علوم اجتماعی یا شاخص علوم و علوم انسانی) داشته باشد. قبولی در مقطع دکترا نیازمند مدرک کارشناسی ارشد است. هزینه تحصیل مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در قبرس شمالی از ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو متفاوت است.

تحصیل در قبرس در رشته های پزشکی

دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در قبرس شمالی عموما 2 دانشگاه دولتی University of Cyprus  و دانشگاه EMU هستند. اما دانشگاه هایی چون دیگری چون دانشگاه فناوری قبرس و … برخی رشته های پزشکی و پیراپزشکی را ارائه می‌دهند. تحصیل در رشته های پزشکی قبرس برای دانشجویان بین المللی خصوصا دانشجویان ایرانی است. سالانه بیش از 30 هزار دانشجوی رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و پیراپزشکی به قبرس مهاجرت تحصیلی می نمایند. دانشجویان از خدمات ارزنده، اساتید بین المللی از دانشگاه های آمریکا، کانادا و …، مباحث آموزشی جامع و بسیاری دیگر از خدمات دانشگاه های قبرس استفاده میکنند. هدف دانشگاه های قبرس ایجاد یک محیط آموزشی قابل رقابت با دانشگاه های بزرگ بین المللی در زمینه های پزشکی است.

تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه EMU قبرس 6 سال و دندانپزشکی 5 سال به طول می‌انجامد که کلاس های این رشته به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و شهریه تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه سالانه 15 هزار دلار است. تحصیل 6 ساله در رشته پزشکی دانشگاه EMU قبرس به صورت 3 سال در قبرس و 3 سال در دانشگاه مارماریس ترکیه صورت می‌پذیرد. دانشجویان می‌توانند شهریه خود را در هر ترم به صورت قسطی نیز پرداخت کنند. این میزان شهریه می‌تواند با اخذ بورسیه تحصیلی تا 50 % کاهش پیدا کند.

برای ورود به رشته پزشکی در قبرس نیازی به اخذ مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد.

تحصیل در قبرس به همراه بورس تحصیلی

خوشبختانه دانشگاه های قبرس از جمله دانشگاه EMU برای تحصیل دانشجویان بین المللی بورسیه ها و اسکالرشیپ های خوبی در نظر می گیرند. مثلا دانشگاه EMU به راحتی تا 50 % بورسیه تحصیلی به دانشجویان خود اعطا می کند.
ثبت نام برای کمک هزینه های تحصیلی و بورسیه ها در ماه های سپتامبر و فوریه ثبت نام بعمل می آید. برای ثبت نام در بورسیه تحصیلی قبرس مدارکی چون پرکردن فرم درخواست، عکس پرسنلی، کپی پاسپورت، سوابق تحصیلی و ریز نمرات است.
کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان در قبرس شمالی به دو نوع کلی و جزئی تقسیم می شود که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:
1. بورسیه کامل (Full Scholarship)
پرداخت کلیه هزینه های شهریه دانشگاه + هزینه خوابگاه + کمک هزینه زندگی 200 دلاری در هر ماه + کمک هزینه تحصیلی 120 لیر ترکیه در هر ترم به هر دانشجو در طول اعتبار بورسیه تحصیلی دانشجو
2. بورسیه جزئی (Partial Scholarship)
پرداخت کمک هزینه زندگی 200 دلاری در هر ماه + کمک هزینه تحصیلی 120 لیر ترکیه در هر ترم به هر دانشجو در طول اعتبار بورسیه تحصیلی دانشجو

هزینه تحصیل در قبرس

هزینه تحصیل در قبرس باتوجه به دانشگاه و شهر موردنظر شما، متفاوت است. هرچند هزینه آن در مقایسه با سایر کشورهای جهان معمولاً مقرون‌به‌صرفه تر است. سطح شهریه به نوع برنامه تحصیلی و مدت‌زمان آن بستگی دارد. بنابراین، مهم است که شما مستقیماً از موسسه آموزش عالی موردعلاقه خود برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شهریه‌ها پرس‌وجو کنید.

هزینه‌های تحصیل توسط دانشگاه‌ها تعیین می‌شود. هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس برای دوره‌های کارشناسی از حدود ۳۰۰۰ یورو تا ۱۳۰۰۰ یورو متفاوت است. اگر می‌خواهید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه از ۵۰۰۰ یورو تا ۱۰۰۰۰ یورو متغیر است. اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را دارید، هزینه‌های تحصیل بالاتر هستند و اکثراً بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ یورو هستند. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در قبرس شمالی برای یک سال تحصیلی، تقریباً ۷۰۰۰ یورو یا بیشتر است.

در جدول زیر شهریه تعدادی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی آمده است:

نام دانشگاهشهریه مقطع کارشناسیشهریه مقطع کارشناسی ارشدشهریه مقطع دکترا
دانشگاه آمریکایی گیرنه۶۵۰۰ یورو۲۵۰۰ یورو۵۰۰۰ یورو
دانشگاه بین‌المللی قبرس۶۰۰۰ یورو۳۵۰ یورو به ازای هر ترم۶۵۰ یورو به ازای هر ترم
دانشگاه مدیترانه شرقی۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو
دانشگاه خاور نزدیک۱۲۶۰۰ یورو۳۵۰ یورو به ازای هر ترم۸۰۰ یورو به ازای هر ترم
هزینه تحصیل در قبرس شمالی

به‌طورکلی دانشجویان غیر اتحادیه اروپا EEA / EFTA (اتباع اتحادیه اروپا و شهروندان ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوئیس) هزینه بیشتری نسبت به کسانی که از اتحادیه اروپا EEA / EFTA هستند برای شهریه دانشگاه‌ها باید بپردازند.

هزینه های زندگی در قبرس

همانطور که در بالا نیز ذکر شد تحصیل در قبرس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارای هزینه کمتری می باشد و متقاضی برای صرفه جویی در هزینه های خود می تواند دانشگاه های ارزان قبرس را برای تحصیل انتخاب نماید. علاوه بر هزینه های تحصیل، متقاضی می بایست به هزینه های زندگی در قبرس نیز توجه داشته باشد. به طور کلی می توان گفت هزینه های تحصیل و زندگی در قبرس نسبتا پایین بوده و شخص با حدود 500 یورو تا 750 یورو در ماه هزینه های زندگی خود را تامین خواهد کرد.

هزینه ها در ماهقیمت به یورو
یک وعده غذایی در برگر کینگ4.41  یورو
برنج1.43 یورو
نان1.30 یورو
بلیط رفت و آمد40 یورو
کرایه آپارتمان 1 خوابه330 یورو

تحصیل در قبرس و بررسی ویزای همراه

یکی از نقاط ضعف تحصیل در قبرس در کنار بسیاری از شرایط خوبی که برای دانش جویان بین المللی برقرار می کند، عدم امکان داشتن همراه است. در کشور قبرس اغلب به دانشجویان ویزایی تحت عنوان ویزای همراه داده نمی شود و در صورتی که فرد متاهل باشد و بخواهد جهت تحصیل در قبرس اقدام کند و همسر خود را در کنارش داشته باشد، نیاز است که برای همراه خود به صورت ویزای توریستی اقدام نموده و این ویزای توریستی را برای همسر، در طول مدت اقامت و تحصیل در قبرس تمدید کند.

دانشگاه های قبرس

تمامی دانشگاه‌های قبرس شمالی توسط وزارت آموزش، جوانان و ورزش ملی و شورای عالی برنامه‌ریزی، اعتبارسنجی و هماهنگی (YODAK) کاملاً شناخته‌شده و معتبر هستند. YODAK توسط جامعه بین‌المللی آموزش عالی پذیرفته‌شده و دارای اعتبار است. در ادامه به معرفی تعدادی از دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی می‌پردازیم.

 

رتبه در قبرسنام دانشگاهرتبه جهانیشهر
1دانشگاه داگو آکدنیز1566فاماگوستا
2دانشگاه قبرس1808نیکوزیا
3دانشکاه نیکوزیا3208نیکوزیا
4دانشگاه بین المللی قبرس3350لفکوزیا
5دانشگاه یاکین دوگو4017نیکوزیا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی قبرس

برای ادامه تحصیل در قبرس نیازی به جمع آوری مدارک تحصیلی عجیبی نیست! مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف در دانشگاه های قبرس تنها آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات آن را باید داشته باشید مثلا اگر میخواهید برای مقطع کارشناسی اقدام کنید باید مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات سال آخر دبیرستان را داشته باشید. داشتن مدارک فنی و حرفه ای و داشتن سابقه کار مربوط به رشته تحصیلی منتخب شما در دانشگاه میتواند در روند پذیرش شما تاثیر مثبت داشته باشد اما جز ضروریات نیستند. سایر مدارکی که برای اخذ پذیرش دانشگاه های قبرس نیاز دارید، مدارک هویتی و پاسپورت میباشد. نکته بسیار مهم دانشگاه های قبرس آن است که برای تحصیل در دانشگاه های قبرس نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی ندارید. در ضمن شما بعد از اخذ پذیرش دانشگاه های قبرس میتوانید به این کشور سفر کنید و مشغول به تحصیل شوید. در ادامه لیست کامل مدارک مورد نیاز برای تحصیل در قبرس را خواهیم دید:

  1. یک پاسپورت با حداقل 8 ماه اعتبار
  2. چهار تا عکس پرسنلی 4×6 با پس زمینه سفید
  3. سوابق تحصیلی متقاضی اعم از مدرک دیپلم، کارشناسی یا کارشناسی ارشد
  4. ریز نمرات مقطع قبل
  5. مدارک هویتی اعم از شناسنامه و کارت ملی به همراه تصویر آن ها
  6. ترجمه کلیه مدارک به زبان انگلیسی

همانطور که مشاهده میکنید در کمترین زمان و با کمترین مدارک مورد نیاز میتوانید به قبرس مهاجرت کنید و مشغول به تحصیل در این کشور شوید. تحصیل در قبرس برای دانشجویان ایرانی بسیار آسان و مناسب هست.

موقعیت کار پس از تحصیل در قبرس

پس از فارغ‌التحصیلی، اگر زبان ترکی و انگلیسی را بدانید، می‌توانید در هتل‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های بین‌المللی شغل تمام‌وقت پیدا کنید. باتوجه به اینکه اقتصاد قبرس شمالی بیشتر تحت تأثیر گردشگری است، اکثر مشاغل نیمه‌وقت در بخش گردشگری مانند هتل‌ها، رستوران‌ها و کازینوها قرار دارند. دانشجویان می توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و حقوق دریافتی دانشجویانی که به‌صورت پاره‌وقت در قبرس شمالی کار می‌کنند حداقل ۳۰۰ دلار در ماه است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در قبرس

اکثر دانشگاه‌های قبرس شمالی واحدهای ویژه‌ای دارند که به فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند شغل مناسبی برای اقامت و کار در این کشور پیدا کنند. این یکی از دلایلی است که تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های قبرس شمالی ظرف ۳ ماه پس از فارغ‌التحصیلی در قبرس استخدام می‌شوند. شما می‌توانید با شرکت در دوره های آموزش زبان در قبرس شمالی شرایط اقامت خود در کشورهای دیگر را نیز فراهم کنید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه تحصیل در قبرس

خیر, قبرس شمالی جزو کشورهای هم‌پیمان با ایران است و برای ورود نیازی به ویزا ندارد.

خیر, شما می‌توانید قبل از شروع به تحصیل در دانشگاه مربوطه در قبرس شمالی یک دوره زبان یک‌ساله بگذرانید.

تمامی دانشگاه‌های این کشور به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی و بعضی اوقات به زبان یونانی برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند.

بله، تعدادی از دانشگاه های قبرس شمالی مثل دانشگاه EMUقبرس شمالی مورد تایید وزارت علوم میباشند.

بله برخی از دانشگاه های قبرس امکان تحصیل در رشته های پزشکی را برای دانشجویان ایرانی فراهم کرده اند. کمااینکه برخی دانشگاه های قبرس مانند دانشگاه EMU دوره مشترک با دانشگاه های ایران مثل دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز برگزار می کند.

قبرس شمالی با داشتن قرارداد exchange دانشجو با دانشگاه های آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا و … میتوانند مانند پلی برای انتقال دانشجو از کشور مبدا به کشورهای نام برده، با کمترین هزینه و ریسک باشد. بنابراین دانشجویان ترجیح میدهند برای صرفه جویی در هزینه و وقت خود، ابتدا مشغول به تحصیل در قبرس شمالی شوند و پس از چندی برای ادامه تحصیل در کشور دلخواه خود اقدام کنند.

دانشجویان در حین تحصیل در قبرس، در طول سال تحصیلی حق کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته را دارند. این قانون برای تعطیلات بین ترم وجود ندارد و دانشجویان میتوانند در طول تعطیلات به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و … ارائه دهید.

خیر. برای تحصیل در دانشگاه های قبرس باید شهریه بپردازید مگر اینکه بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید. 

Scroll to Top