هلدینگ مهاجرت و سرمایه گذاری Golden Education

مهاجرت به آذربایجان

صفر تا صد تحصیل در آذربایجان 2022

تحصیل در آذربایجان یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که تمایل دارند در کشورهای نزدیک به ایران تحصیل کنند. از آن جایی که آذربایجان یکی از همسایه‌های ایران است، شرایط زندگی در آن برای ایرانی ها بسیار راحت‌تر است، چون فرهنگ مردم این کشور به مردم ما نزدیک است. تحصیل در آذربایجان به ویژه برای افرادی که ساکن شمال غربی هستند و آذری زبانان ایران، شرایط ایده‌آلی دارد چون نیازی به یادگیری زبان ندارند. 

شما عزیزان در صورت نیاز به اخذ راهنمایی بیشتر در زمینه تحصیل در آذربایجان می توانید با هلدینگ مهاجرتی سرمایه گذاری آموزش طلایی تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

شرایط تحصیل در آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان در کنار دریای خزر واقع شده است که آب و هوای فوق العاده مناسب و متنوعی دارد و از شمال با کشور روسیه ، از جنوب با کشور ایران و از غرب با ارمنستان و ترکیه همسایه است . پایتخت کشور آذربایجان باکو است و زبان رسمی مردم ان آذری، روسی و در بخش های مرزی ایران تا حدودی فارسی می باشد .

آذربایجان از مهارت های علمی کشور روسیه تاثیر پذیرفته و به دلیل هزینه های پایین و مناسب تحصیل و همینطور زندگی و رشته ها و زمینه های فراوان تحصیلی و فرصت های شغلی مورد نظر بسیاری از متقاضیان می باشد. هم چنین به دلیل نزدیکی این کشور با کشور های روسیه، ارمنستان ، ترکیه و گرجستان به دانشجویان این فرصت داده می شود تا برای کار یا زندگی به کشورهای هم جوار با آذربایجان مهاجرت نمایند. باتوجه به شرایط تحصیل در باکو اکثر دانشگاه های کشور آذربایجان دولتی می باشد و دانشجویان می توانند علاوه بر تحصیل به کار پاره وقت هم بپردازند تا بتوانند بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند .برای تحصیل در این کشور به مدرک زبان نیاز است و دانشجویان بایستی آیلتس ۵.۵ تا ۶ اکادمیک را برای تحصیل در این کشور داشته باشند. نکته قابل توجه این است که داشتن مدرک پیش دانشگاهی برای متقاضیان الزامی نمی باشد زیرا افراد قبل از تحصیل در دوره هایی به نام آمادگی قبل از شروع ترم به مدت یکسال تحصیل می نمایند که می تواند جایگزینی برای دوره پیش دانشگاهی باشد.

تحصیل در مدارس آذربایجان

اگر قصد تحصیل در آذربایجان، در مقاطع قبل از دانشگاه را دارید، خوب است که قبل از هر گونه اقدامی با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. بچه ها در این کشور از سن 6 تا 15 سالگی به صورت رایگان و البته اجباری تحصیل می کنند. از سن 6 سالگی به مدت چهار سال بچه ها در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند. از سن 10 تا 14 سالگی بچه ها در دوره متوسطه عمومی، آموزش می بینند. بسیاری از مهارت های گفتاری و نوشتاری در راستای پرورش خلاقیت دانش آموزان و گسترش ایده پردازی در این مرحله آموززش داده می شود. نهایتاً در مقطع متوسطه کامل بچه ها تحصیلات قبل از دانشگاه خود را به اتمام می رسانند. این مقطع که شامل سال های 10 ام و 11 ام است، دانش آموزان به صورت تخصصی تر، موضوعات فنی، علوم انسانی و علوم تجربی را آموزش می بینند. در این سال ها بچه ها، مهارت های ارتباطی به چند زبان را یاد می گیرند.

تحصیل در آذربایجان در مقاطع دانشگاهی

تحصیل در جمهوری آذربایجان برای دانشجویان و متقاضیان ایرانی دارای مزیت های متعددی است. یکی از این ویژگی های منحصر بفرد هزینه پائین زندگی و تحصیل در کشور آذربایجان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

نزدیکی آذربایجان به ایران از دیگر ویژگی های خوب آن بشمار می آید. دانشجویان می توانند به سهولت و از طریق راه زمینی به آذربایجان تردد کنند. هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان مقرون به صرفه بوده و متقاضیان می توانند هزینه های خود را پوشش دهند.

امکان تحصیل در دانشگاه های آذربایجان به زبان های آذری، روسی و انگلیسی وجود دارد. نکته قابل توجه این است که آذری زبان های ایران به دلیل تسلط بر زبان آذری می توانند به راحتی برای پذیرش در دانشگاه های آذربایجان به زبان آذری اقدام نمایند.

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل در رشته ها و گرایش های زیادی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. سیستم آموزشی دانشگاه های آذربایجان طبق استانداردهای اتحادیه اروپا است. لذا تحصیل در جمهوری آذربایجان به منزله اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح اروپایی در مقاطع بالاتر خواهد بود.

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی

پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در مدرسه، اولین دوره آکادمیک مقطع لیسانس می باشد. خوشبختانه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان علاوه بر زبان رسمی این کشور، به زبان انگلیسی نیز رایج می باشد. این مقطع درست مانند کشور خودمان ایران بین 3 الی 4 سال به طول انجامیده و متقاضیان می توانند در رشته های متنوعی همچون رشته های مهندسی، بیزنس، هنر و معماری، علوم دامی و … به تحصیل بپردازند. لازم است بدانید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور، ارائه مدارک تحصیلی مقاطع قبلی و مدرک آیلتس الزامیست.

تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور آذربایجان نیز به زبان انگلیسی امکان پذیر است به این شرط که متقاضیان، توانایی ارائه مدارک لازم به دانشگاه برای پذیرش در رشته دلخواه خود را داشته باشند. مهم ترین این مدارک عبارتند از مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی، مدرک آیلتس، رزومه یا CV، انگیزه نامه و توصیه نامه از طرف اساتید. طول دوره تحصیل در این مقطع بین 1.5 تا 2 سال بوده و دانشجویان در رشته های ریاضیات، بازاریابی، اقتصاد، علوم اجتماعی، تاریخ، حسابداری و … به تحصیل می پردازند.

تحصیل در آذربایجان در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا در آذربایجان بسته به تمام وقت یا پاره وقت بودن آن، بین 3 سال تا بیشتر به طول می انجامد. تفاوت روند پذیرش در این مقطع با مقاطع قبل در این است که متقاضی باید پیش از اقدام برای اخذ پذیرش، به مکاتبه با اساتید دپارتمان رشته مربوطه پرداخته و با توجه به پروپوزال و رویکرد تحقیق، استاد راهنمای خود (supervisor) را انتخاب کند. پس از موافقت استاد راهنما، نوبت به اقدام برای اخذ پذیرش رسمی از سوی دانشگاه، با ارائه مدارکی همچون انگیزه نامه، توصیه نامه از اساتید، مدرک آیلتس، سوابق تحصیلی مقاطع قبلی و … می رسد.

تحصیل در آذربایجان به همراه بورسیه تحصیلی

دانشگاه های آذربایجان دارای تعدادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان هستند. علاوه بر دانشجویان بومی و متقاضیان خارجی که تراز علمی خوب داشته و در سال اول تحصیل نمرات ممتازی بدست آورند می توانند برای دریافت بورسیه دانشگاه های آذربایجان اقدام نمایند. البته امکان دریافت بورسیه قبل از شروع تحصیل هم امکان پذیر است اما فقط به افراد با رزومه تحصیلی قوی داده خواهد شد.

برای تحصیل در دانشگاه های آذربایجان، نیازی به مدرک دانشگاهی و مدرک زبان نیست. فقط نکته ای که باید بدانید این است که بورسیه ها ممکن است، به دانشجویان بعضی از رشته ها در بعضی از مقطع ها تعلق نگیرد.

تحصیل در جمهوری آذربایجان با اخذ بورسیه می تواند هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را بطور کامل تحت پوشش قرار دهد.

تحصیل در آذربایجان و هزینه های تحصیل و زندگی آن

هزینه زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان مقرون به صرفه و پائین است. واحد پول کشور آذربایجان منات است. بطور متوسط در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل ما بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا و در مقع کارشناسی ارشد ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برآورد می گردد. سایر هزینه های زندگی بسته به نوع و سبک زندگی افراد کمتر از ۲۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

البته با صرفه جویی می توان برخی هزینه ها را کاهش داد. به عنوان مثال هزینه اقامت در خوابگاه کمتر از اجاره آپارتمان خواهد بود. همچنین با داشتن کار نیمه وقت و دانشجویی می توان بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان را پوشش داد.

در جدول زیر برخی از هزینه های ضروری زندگی در این کشور را می بینیم:

هزینه های معمولآذربایجان (دلار)
غذا در رستوران گران قیمت5.87
غذا برای دو نفر در رستوران معمولی26.43
بطری آب (5/1 لیتری)0.47
شیر (1 لیتر)0.99
یک قرص نان (500 گرم)0.28
هزینه های پایه یک آپارتمان 85 متری45.04
باشگاه ورزشی برای یک فرد بالغ34.14
اجاره یک منزل یک خوابه در مرکز شهر303.50
اجاره یک منزل 3 خوابه در مرکز شهر620.47
اجاره یک منزل یک خوابه در خارج از شهر174.80
اجاره یک منزل 3 خوابه در خارج از شهر327.65

تحصیل در آذربایجان و کار دانشجویی

یکی از دغدغه دانشجویان بین المللی این است که بتوانند کار کنند و تا حدودی هزینه های تحصیل و زندگی را تامین کنند. به همین دلیل اولین سوالی که ممکن است در ذهن ایجاد شود این است که آیا اجازه کار همزمان با تحصیل در آذربایجان امکانپذیر می باشد؟

برای تحصیل در آذربایجان و کار همزمان دانشجویان بایستی از اداره کار اجازه کار بگیرند تا بتوانند به صورت نیمه وقت کار کنند. اگر دانشجو باشید اجازه کار در آذربایجان را ندارید، شرکت نمی تواند شما را به طور قانونی استخدام کند زیرا شما نیاز به تغییر وضعیت ویزا دارید.

تحصیل در آذربایجان و بررسی ویزای همراه

در این قسمت از مقاله به بررسی اخذ ویزای همراه برای دانشجویان بین المللی خواهیم پرداخت. نکته قابل توجه برای درخواست ویزای همراه این است که متقاضیان فقط می توانند تا زمانی که مجوز اقامت تحصیلی دارند برای ویزای همراه درخواست دهند. اگر شخصی که به عنوان همراه درخواست می دهد همسر شما باشد، بایستی ثابت کنید که ازدواج شما واقعی بوده و از پس هزینه هایش در کشور آذربایجان بر می آیید. باید محل اسکان شما در آذربایجان مشخص باشد و حتما ازدواج شما در کشور مبدا رسمی شده باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

افراد خارجی و بدون تابعیت می توانند با عبور از ایستگاه های بازرسی مرزی بر اساس گذرنامه یا سایر مدارک عبور از مرز به جمهوری آذربایجان وارد و از آن خارج شوند. در صورت نیاز به ورود ویزا به جمهوری آذربایجان، خارجی ها و افراد بدون تابعیت باید روشی را دریافت کنند که در قانون تعریف شده باشد. در صورت انعقاد موافقت نامه های بین المللی مربوطه با کشورهای خارجی، افراد خارجی و بدون تابعیت می توانند بدون ویزا وارد جمهوری آذربایجان شوند. افراد خارجی و بدون تابعیت که اجازه اقامت موقت یا دائم در جمهوری آذربایجان را دریافت کرده اند می توانند بر اساس گذرنامه یا سایر اسناد عبور از مرز و اقامت موقت یا جمهوری اسلامی آذربایجان وارد شوند و بدون ویزا به جمهوری آذربایجان برگردند. متقاضیان بین المللی از جمهوری بلاروس، جورجیا، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری مولداوی ، جمهوری ازبکستان، فدراسیون روسیه، جمهوری تاجیکستان ، اوکراین نیازی به ویزا ندارند. متقاضیان می توانند از طریق سفارتخانه های آذربایجان در کشور خود ویزا دریافت کنند.

مطابق با ماده 36 قانون مهاجرت جمهوری آذربایجان ، مدارک زیر برای صدور ویزا مورد نیاز است:

  • نمونه فرم درخواست تأیید شده توسط یک مرجع مناسب قدرت اجرایی
  • گذرنامه یا سند سفر دیگر ( مدت اعتبار گذرنامه یا سند مسافرتی دیگر باید حداقل 3 ماه از مدت اعتبار ویزای مورد انتظار بیشتر شود ) و کپی از صفحات اصلی آنها.
  • دو عکس رنگی (3×4) سانتی متر با شرایط شناسایی بیومتریک مطابقت دارد.
  • یک کپی از گواهی بیمه درمانی ( اگر میزبان متعهد به پرداخت هزینه خدمات پزشکی نباشد )
  • سندی که گواهی پرداخت شهریه دولتی برای صدور ویزا است.

موقعیت کار پس از تحصیل در آذربایجان

یکی از مهم ترین مواردی که برای دانشجویان بین المللی حائز اهمیت است، موقعیت کار پس از تحصیل می باشد. یکی از نکات قابل توجه برای کار در آذربایجان این است که شما باید مسلط به زبان آذری باشید و یا زبان انگلیسی بدانید. به طور کلی دریافت حقوق در آذربایجان نسبت به دیگر کشورها از جمله کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و انگلیس یا کشورهای اروپایی مثل اتریش، آلمان، هلند، دانمارک و…. بسیار کمتر است. البته داشتن مدرک تحصیلی در سطح بالا تاثیر مثبتی برای دریافت حقوق خواهد داشت. به عنوان مثال شخصی که لیسانس دارد از حقوق بیشتری نسبت به شخصی که فوق دیپلم دارد دریافت خواهد کرد. دانشجویان برای کار پس از تحصیل بایستی رزومه خود را برای موسسات کاریابی مختلف ارسال کنند تا بتوانند کار مورد نظر را مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند. نرخ بیکاری در آذربایجان 4.8 می باشد که از سال 2019 کاهش چشمگیری داشته است.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در آذربایجان

اگر دانشجویی قصد اقامت بیش از یک ماه را داشته باشد، پس از ورود به آذربایجان درخواست اجازه اقامت می کند. پس از ورود به آذربایجان، دانشجویان خارجی مجبورند برای تمدید مدت ویزا و دریافت وضعیت اقامت موقت، درخواست کارت مهاجرت در اداره مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان را بدهند. دفتر روابط بین الملل در دانشگاه آذربایجان در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که شما اگر می خواهید اقامت دائم کشور آذربایجان را دریافت کنید بایستی نوع اقامت خود را به اقامت کار، سرمایه گذاری تبدیل کنید یا با یک شهروندی که تابعیت آذربایجان را دارد ازدواج کنید که بتوانید بعد از 5 سال اقامت دائم و بعد 10 سال تابعیت این کشور را با داشتن شرایط لازم دریافت کنید.

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با تحصیل در آذربایجان

امکان اخذ تابعیت در این کشور برای دانشجویان خارجی وجود ندارد.
فقط برخی از ساکنان خارجی بر اساس توافق نامه دولتی مربوطه می توانند در دانشگاه های دولتی آذربایجان تحصیل کنند، اما اکثریت طبق قرار داد منعقد شده به موسسات آموزش عالی هزینه پرداخت می کنند.
تحصیل در این کشور به زبان های ترکی، روسی و انگلیسی امکان پذیر است.

هزینه تحصیل در باکو اگر به زبان آذری یا روسی باشد رایگان است و در واقع شما برای تحصیل در دانشگاه دولتی باکو هزینه ای پرداخت نمی کنید. تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور نیز معمولا مشمول هزینه و پرداخت شهریه می باشد.

برای پذیرش از دانشگاه های آذربایجان بایستی 12 سال تحصیلی شما تکمیل شده باشد و آخرین سال فارغ التحصیلی به همراه ترجمه مدارک باید ارائه داده شود.

هزینه تحصیل در آذربایجان بسته به رشته ، مقطع و دانشگاه متغیر است. اما اگر بخواهیم یک دورنمای کلی از هزینه ها را به شما عزیزان ارائه دهیم بصورت زیر می باشد :

دوره آماده سازی  600 _2000 دلار

لیسانس  1000 تا 2500 دلار

کارشناسی ارشد  1000 تا 4000 دلار

دکترا  1500 تا 4000 دلار

طبق شرایط تحصیل در باکو برای افرادی که تمایل به اخذ بورسیه از دانشگاه های آذربایجان دارند محدودیت هایی ایجاد کرده است. نکته قابل توجه این است که بورسیه شامل همه رشته و دانشگاه ها برای تحصیل در آذربایجان نمی شود. نکته دیگر، دانشگاه هایی که امکان اخذ بورسیه برای شما دارد به زبان روسی و آذری می باشد.

برای اکثریت دانشگاه ها ملزم به ارائه مدرک زبان هستید لذا در حالت کلی برای تحصیل در این کشور به مدرک زبان نیاز است و دانشجویان بایستی آیلتس ۵.۵ تا ۶ اکادمیک را برای تحصیل در این کشور داشته باشند.

شما بایستی از یکی از دانشگاه های آذربایجان پذیرش تحصیلی داشته باشید تا بتوانید ویزای تحصیلی آذربایجان را دریافت کنید.

هزینه یکسال تحصیل و زندگی بایستی به عنوان تمکن مالی در حساب نشان داده شود.

برای تحصیل در آذربایجان شرایط سنی تعریف نشده است.

برای درخواست ویزای همراه این است که متقاضیان فقط می توانند تا زمانی که مجوز اقامت تحصیلی دارند برای ویزای همراه درخواست دهند. اگر شخصی که به عنوان همراه درخواست می دهد همسر شما باشد، بایستی ثابت کنید که ازدواج شما واقعی بوده و از پس هزینه هایش در کشور آذربایجان بر می آیید. باید محل اسکان شما در آذربایجان مشخص باشد و حتما ازدواج شما در کشور مبدا رسمی شده باشد.

افرادی تمایل به تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی دارند و می خواهند به زبان روسی و آذری تحصیل کنند باید طبق شرایط تحصیل پزشکی در آذربایجان به مدت یکسال دوره پیش پزشکی بگذارنند.

همانطور که میدانید در بحث حقوقی چیزی به نام صد در صد تضمینی وجود ندارد. افرادی که اخذ اقامت تحصیلی آذربایجان را تضمین می کنند بایستی شک کرد. بدلیل اینکه نظر افیسر بسیار مهم است که به شما ویزا بدهند.

خدمات ما به متقاضیان ویزای تحصیلی

مشاوره رایگان

انجام کلیه امور مربوط به سفارت

ترجمه مدارک به زبان روسی در دارالترجمه های رسمی

اخذ دعوتنامه تحصیلی

حضور لیدرها در فرودگاه کشور مقصد

آموزش خرید از فروشگاه های معتبر

ترانسفر فرودگاهی تا خوابگاه

گردش در جاذبه های توریستی در هفته اول

خرید سیم کارت

آموزش استفاده از اپلیکیشن های کاربردی

افتتاح حساب بانکی

اقدامات لازم برای تمدید ویزا و اقامت دانشجویی

گرفتن خوابگاه یا منزل به انتخاب دانشجو

انتقال دانشجو به مراکز درمانی در صورت بروز مشکل

انجام امور مربوط به دانشگاه

آموزش نحوه تبدیل ارز در صرافی ها

آموزش استفاده از وسایل نقلیه عمومی

حمایت همه جانبه تا یک سال تحصیلی در صورت بروز مشکل

Scroll to Top